A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő, amit a talajnak adhatsz. De nem minden csirketrágya egyenlő. Szerves csirketrágyát vásárolhatsz egy kertészetben vagy ha vannak szomszédaid, akik bio módon nevelnek csirkéket, kérhetsz tőlük a trágyából. Íme, az úgynevezett „fekete arany” az az a csirketrágya és amit érdemes tudni róla.
Mi az a csirketrágya?
A baromfitrágyaként is emlegetett csirketrágya kiváló tápanyagforrás. Nitrogén- és foszfortartalma legalább kétszer olyan magas, mint a többi trágyáé, például a szarvasmarha trágyáé.
A csirkeürüléken kívül a tyúktrágya minden mást is tartalmaz, ami a csirkeól kitisztítása során belekerül a trágyába: vizelet, tollak, takarmánymaradványok és alommaradványok, például szalma és széna, fenyő- vagy cédrusforgács, levágott fű, aprított levelek és újrahasznosított papír. Ez az oka annak, hogy az NPK aránya a csirketrágyában nagyon változó. A csirkék életkora és a nevelésének módja is szerepet játszik a trágya tápanyagtartalmában.
A csirketrágya előnyei
Nem szintetikus szerves trágyaként a csirketrágyának számos előnye van. Ez egy teljes értékű műtrágya, amely tartalmazza a makroelemeket, nitrogént, foszfort és káliumot, valamint olyan fontos mikrotápanyagokat, mint például a kalcium, amely az egészséges növények növekedéséhez szükséges.
A csirketrágya azonban több, mint műtrágya. Jó talajmódosítás is; szerves anyagot ad a talajnak, ami javítja a talaj szerkezetét, nedvességmegtartó és vízelvezető képességét, levegőzését. Ezenkívül a magas szervesanyag-tartalmú talaj kevésbé hajlamos az erózióra, és jobban megtartja a műtrágyát.
A zsákos és a friss trágya közötti különbség
A csirketrágyának két típusa van: a kereskedelmileg feldolgozott vagy friss. A helyi kertészeti központban megvásárolható zsákok szárított vagy pelletizált csirketrágyából készülnek. A szárított trágya tömegarányosan töményebb, mint a friss trágya, amely akár 76% vizet tartalmaz. A szárított trágyát általában sterilizálták, és szagmentes.
A háztáji csirkeólból vagy gazdaságból származó friss trágya viszont erős szagú, és káros kórokozókat, például E. colit vagy Salmonellát tartalmazhat. Ellentétben a szárított trágyával, önmagában nem használható, hanem komposztálni kell, vagy a kijuttatás előtt érlelni kell, különben a magas ammóniatartalom megégeti a növényeket.
Hogyan és mikor kell kijuttatni a talajba a csirketrágyát?
A zsákos feldolgozott trágya itt is eltér a komposztált érlelt trágyától.
A zacskós csirketrágyát bármikor ki lehet juttatni. A fákat és cserjéket általában tavasszal trágyázzák. A virágágyásokat és a zöldségeket tavasszal és a vegetációs időszakban többször is megtermékenyítik. Konkrét mennyiségek esetén kövesd a címkén található utasításokat.
Ha komposztált érlelt trágyát használunk, az időzítés sokkal korlátozottabb. Rácsos vagy karózott növényeknél, ahol a gyümölcs nem érintkezik a talajjal, mint például a paradicsom vagy a bab, a trágyát legalább 90 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A talajjal érintkező növényeknél – minden gyökérzöldségnél, epernél és leveles zöldségeknél – a trágyát legalább 120 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A várható betakarítási dátumtól visszaszámolva ez a legtöbb helyen késő téli vagy kora tavaszi alkalmazást jelent.
Nem számít, milyen típusú csirkehústrágyát használsz, ügyelj arra, hogy egyenletesen dolgozd be a talajba és ne feledd, hogy mindig viselj kesztyűt a trágya kezelésekor.