Csicsóka eredete és ültetése

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

Ahogy visszagondolunk a múltra, sokunkban felidéződhet az az időszak, amikor a nagyszüleink kertjei még tele voltak a föld alatti kincsekkel, köztük a sokoldalú csicsókával. Ez a szerény növény, amelyet csókapityóknak, földialmának vagy tótrépának is neveznek, nemcsak a vidéki tájakon, hanem számos családi történetben is fontos szerepet töltött be – nosztalgiázzunk és termesszük mi magunk is a kertünkben!

Csicsóka

Csicsóka ültetése és szaporítása

A csicsóka származási helye Észak-Amerika, de mára szerte a világban elterjedt. Különleges tulajdonsága, hogy a gumói akár -30 °C-ig is megőrzik csíraképességüket, így a szüreteléstől kezdve egészen a kora tavaszig ültethetők.

A csicsóka gumók segítségével történő szaporítása a legegyszerűbb és leggyakoribb módszer. A legjobb eredmény érdekében frissen szedett gumókat használjunk, amelyeket novembertől április közepéig lehet a kertbe ültetni. Az ültetés során tartsunk kb. 50 cm sor- és tőtávolságot, és helyezzük a gumókat 6-10 cm mélységbe. Ez a távolság biztosítja a növények megfelelő növekedési terét és elősegíti az egészséges fejlődést.

Gondozás

A csicsóka igénytelen növény, kevés gondozást igényel. Jól tűri a szárazságot, de a rendszeres öntözés serkenti a gumók növekedését és növeli a terméshozamot. Bár a csicsóka jól viseli a szegény talajokat is, a tápanyagban gazdag, jól szellőző talaj elősegíti az egészséges növekedést.

Betakarítás

A csicsóka gumóit általában az első fagyok után, október végétől kezdve lehet betakarítani. A gumók a föld alatt akár a következő ültetési időszakig is tárolhatók, így szükség esetén folyamatosan szedhetők.

hirdetes

Felhasználás

A csicsóka íze különleges, enyhén diós, ami sokféle ételhez jól illeszkedik. Nyersen salátákban, főzve, sütve, pürésítve, vagy akár chipsként is elkészíthető. Tápanyagtartalma miatt különösen értékes: magas az inulin tartalma, ami elősegíti az egészséges bélflóra fenntartását, valamint rostban gazdag, ami hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez.

Miért nevezzük a csicsókát "szegények krumplijának"?

A csicsóka elnevezése mögött álló történet egyszerre szól a növény tápláló jellegéről és egyszerű termesztéséről. A csicsóka képes szegény, elhanyagolt talajokon is gond nélkül megélni, nem igényel különleges trágyázást vagy gondoskodást. Ezek a tulajdonságai tették népszerűvé a kevésbé tehetős rétegek körében, akik számára a csicsóka megbízható élelemforrást jelentett. A krumplival ellentétben a csicsóka nem tartalmaz keményítőt (helyette inulint igen), így egy egészségesebb, alacsony kalóriás alternatívát kínál.

A csicsóka fogyasztása

Én a csicsókát gyerekként leginkább nyersen fogyasztottam, a nagypapám hámozta nekem, miközben az élet nagy dolgairól beszélgettünk. Sokan pürésítik, pirítják, vagy más ételbe használják fel, ehhez hoztam egy egyszerű csicsóka fasírt receptet.

Csicsókafasírt:

Hozzávalók:

  • 500 g csicsóka
  • 1 tojás
  • 2 evőkanál zsemlemorzsa
  • 1 vöröshagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • Só, bors, pirospaprika
  • Olaj a sütéshez

Elkészítés:

  1. A csicsókát meghámozzuk, és lereszeljük.
  2. A vöröshagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, és olajon megpirítjuk.
  3. A pirított hagymához hozzáadjuk a reszelt csicsókát, és pár percig pirítjuk.
  4. Leveszem a tűzről, hozzáadjuk a tojást, a zsemlemorzsát, a sót, a borsot, a pirospaprikát, és jól összekeverjük.
  5. A masszából fasírtokat formázunk, és olajon kisütjük.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-11-19

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé.

2024-11-05

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma jól tűri a hideget, de a tartós fagyok és szélsőséges időjárás miatt ajánlott gondosan takarni télen, hogy megőrizze egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bárányok ikresítése

fejőjuhászatokban a több tej nyerése végett alkalmazott módszer, amikor a jó... Tovább

hidráns

a felszín alatti öntözővezetékekből a talajszint fölé emelkedő, gyorskapcsolókkal... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Kertészet