A csemegekukorica további igényei
Talajigény
A kukoricák az érett, termékeny talajban érzik jól magukat. Lehetőség szerint használj komposztot vagy trágyát ősszel, mielőtt elvetnéd a magvakat a következő tavasz során. Ha ezek nem állnak rendelkezésedre, akkor használj 10-10-10-es műtrágyát ültetés előtt.
Különböző változatok
Habár a csemegekukoricának rengeteg (többféle fehér, sárga, kétszínű) változata van, a legtöbb házi kertész jobban teszi, ha csak egyre koncentrál ezek közül szezononként. A kukoricák beporzását a szél intézi, és a különböző változatoknak legalább 250 méterre kell lenniük egymástól, hogy elkerüld a keresztbeporzást (ami tönkreteheti a növényeket).
Ültetés
A magvakat közvetlenül a talajba ültesd el, két héttel az utolsó tavaszi fagy után. Az ideális talajhőmérséklet az ültetéshez 16°C, a magvaknak ugyanis legalább ennyi kell, hogy kicsírázhassanak. A magvak kerüljenek 5cm mélyre, egymástól legalább 15cm távolságra. Mivel a kukoricák szélporozta növények, így érdemes tömbökbe ültetni őket, nem pedig sorokba. Amikor a palánták elérik a 10-11 cm-t, ritkítsd meg őket, hogy legalább 30cm maradjon közöttük.
Vízigény és öntözés
Amikor a magvak a talajba kerülnek, alaposan öntözd meg a beültetett területet – a kukoricának sok nedvességre van szüksége a csírázáshoz. A csírázást követően hetente legalább 2,5cm vízre van szükségük a megfelelő fejlődéshez.
Trágyázás
Az ültetés után a csemegekukoricának nincs szüksége további trágyázásra, de ha úgy veszed észre, hogy mégis jól esne ültetvényednek némi támogatás, akkor használj kiegyensúlyozott összetételű NPK műtrágyát.
Társültetés
A kukoricákat gyakran szokás összeültetni babokkal és tökökkel, ugyanis ez a „szerelmi háromszög” kiválóan támogatja egymást a növekedésben és a tápanyagszerzsében: a kukorica felületet biztosít a babnak, amire felkúszhat, a bab nitrogénnel dúsítja a talajt, a tökök pedig segítenek megőrizni a talaj víztartalékait, és le is árnyékolják a talajt, ezzel megakadályozva, hogy gyomok bukkanjanak fel az ágyásban. Szintén remek társ a kukorica mellé a cékla, az uborka, a kapor, a dinnye, a borsó, a burgonya, a petrezselyem és a napraforgó is, de ügyelj rá, hogy paradicsomok és zellerek ne kerüljenek a közelükbe!
Támogatás
A kukorica meglehetősen magasra képes nőni, de erős, vastag szára miatt nem igazán igényel semmilyen kikötést vagy karózást (kivéve ha nagyon erős szeles idő várható a közeljövőben).
Beporzás
A beporzást a szél elintézi, de miután a rojtok megjelennek a növényeket, óvatosan megrázhatod őket, hogy a virágpor könnyebben leváljon róluk (erre általában nincs szükség).
Szüretelés
Attól függően, hogy milyen változatot ültettél, az ültetést követően 60-90 nappal szüretelhetsz is. Amikor a cső rojtjai barnulni kezdnek, hámozd vissza egy kicsit a csöveket fedő leveleket (ez a kukoricacsuhé), és szúrj meg egy kukoricaszemet a körmöddel. Ha egy fehér, tejszerű folyadék jön ki belőle, akkor megérett a szüretelésre. Ha a folyadék tiszta, akkor a termésnek több időre van szüksége. Az érett csöveket egy lecsavaró mozdulattal válaszd el a növény szárától.