Madáretető építése házilag – Építs madáretetőt házilag, egyszerűen

Madáretető építése házilag – A legjobb, legolcsóbb megoldások

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Sok madárfajunk odúlakó, azonban a parkok, kertek korhadó, odvas fáinak kivágása veszélyezteti ezen állatok jövőjét. Madárodú kihelyezésével segítséget nyújthatunk a madaraknak, akik cserébe kertünk kártevőit pusztítják és énekükkel viszonozzák kedvességünket. A most következő cikkben remek ötleteket mutatunk nektek, készítsetek saját kezűleg madáretetőt ti is!

Madáretető építése házilag, a legjobb megoldások madáretető építéséhez

Bár sok helyen kaphatunk madárodút, a barkácsolni vágyók otthon is nagyon könnyen elkészíthetik. A legjobb és egyben a legesztétikusabb, ha az odú fából készül, aminek alapja lehet fenyődeszka, a vállalkozó kedvűeknek pedig farönk.

Madáretető építése házilag – Odú készítése fenyődeszkából

Madárodút a legegyszerűbb és legjobb fenyődeszkából készíteni. Ha megfelelően kezeljük a felületet, évekig kitűnő fészkelési lehetőséget biztosít a madaraknak. Alapanyag kereséskor kb. 15 cm széles deszkákat érdemes választanunk, mert ebből lehet a leggyakoribb típust, a „B” odút elkészíteni a legkevesebb anyagveszteséggel. Az alapanyagok közül kerüljük a faforgácslapot és a farostlemezt.

Ezek az anyagok víz hatására hamar tönkremennek, elrohadnak, bepenészednek. A deszka odúkat mindig kenjük be kívülről valamilyen impregnáló anyaggal, lazúr festékkel, vagy lenolajjal. A deszkát gyalulatlanul is felhasználhatjuk, azonban a berepülő nyílás környékét csiszoljuk meg, hogy az érdes felület ne koptassa el a madarak tollait be- és kirepüléskor. Az odú teteje érjen túl az odú alapján, elkerülve a beázást. Fontos, hogy az odú tisztítható is legyen a költési időszak elteltével, ezért célszerű oldalra nyitható tetővel ellátni azokat.

hirdetes

Madáretető építése házilag – Odú készítése farönkből

Ebben az esetben egy kikorhadt, méretre vágott fatörzs az ideális választás. A belső, korhadt részt véső segítségével eltávolítjuk, majd a rönk méretétől függően kivéssük a berepülő nyílást. A farönk-odú méreteinél irányadó a deszkaodú. Az odú aljába helyezhetünk deszkadugót, vagy a külső kerületével megegyező méretű deszkát szögelhetünk rá. A lényeg, hogy rögzítve legyen, és ne essen ki belőle a fészek.

A rönk odú teteje lehet négyszögletes deszkalap, amely szintén túlér az odú alapján, a már említett beázást elkerülvén. Szintén fontos szempont itt is, hogy az odú tisztítását el tudjuk végezni, ezért célszerű oldalra nyitható tetővel ellátni. Most pedig nézzük a különböző odútípusokat, és megépítésüket, a következő oldalon ezeket mutatom be nektek, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kokcidiózis (coccidiosis)

a háziállatokban igen elterjedt spórás véglények, az állatfajok szerint eltérő... Tovább

alloxidum-nátrium-hatóanyagú gyomirtó szer

a ->szelektív hatású gyomirtó szerek csoportjába tartozik. A magról kelő egyszikű gyomokat... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem