Citromfa nevelése - így nevelj Te is saját citromfát csupán egy magból!

Így nevelj saját citromfát magról

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Citromfa nevelése magról

Lássuk, hogy mire lesz szükséged ehhez!

Egy organikus citromra

Ha csak szűkös hely áll rendelkezésedre, akkor a meyer citromokkal érdemes próbálkozni, mert ezek nagyon is alkalmasak növénytartós ültetésre (és jobban tűrik a hűvösebb éghajlatokat is). Ha a hely nem akadály, akkor bármilyen citromfajta megteszi majd. A lényeg, hogy organikus, eredeti citromokat szerezz, mert nem organikus társaik magvai képtelenek kicsírázni.

 

Termőközegre

Tehát valamilyen talajra, amibe elültetheted citrommagjaidat. A citrusfélék főleg a tőzegből, perlitből, vermikulitból és szerves trágyából álló talajkeverékben érzik jól magukat. Biztosítsd, hogy a talaj elég laza legyen a jó vízelvezetés érdekében. Ha túl sűrű, akkor némi keményfa kéregdarabkával kiegészítheted, amivel levegősebbé teheted a termőközeget. 

 

Egy növénytartóra

Kezdetben használj kisebb növénytartót, mert ebben egyszerűbb lesz szinten tartani a talaj nedvességét, mint egy nagyobban. Ha a talaj túl nedvessé válik egy nagyobb tartóban, akkor a benne termő fiatal fa gyenge gyökérzete könnyedén kirohadhat. Ajánlott egy 20 cm átmérőjű növénytartóval kezdeni, majd 2-3 éves korában 25-30 cm-es átmérőjűbe átültetni a fát. Később, ahogy folyamatosan növekszik, valószínűleg további átültetésekre lesz szükség, nagyobb tartókba.

hirdetes

Fából, agyagból vagy műanyagból készült tartókat érdemes használni, és mindig ügyelni kell arra hogy a tartó fenekén található lyukak megfelelő vízelvezetést biztosítsanak a talaj számára. A mázas agyagból készült tartók a legmutatósabbak, azonban a műanyagok sokkal könnyebbek ezeknél, ami fontos szempont lehet majd, ha arrébb kell helyezni a fát (például kivinni a napra a melegebb évszakokban).

Fényre

 

A citromfáknak sok fényre van szükségük, ami lehet természetes, vagy mesterséges is. Ez különösen kihajtásuk során, amikor napi 10-14 órányi fényt igényelnek majd. Lehetőleg olyan helyre helyezd fádat, ahol közvetlen napfény éri. Ha erre nincs lehetőség, egészítsd ki a természetes fényt 40 wattos fluoreszkáló égőkkel.

 

Nedvességre

Fontos, hogy a talaj egyenletesen nyirkos maradjon. Ha beltérben termesztesz, akkor – mivel a szobai levegő inkább száraz, mint párás – naponta meg kell majd permetezned egy pumpás flakonból növekedő fádat. A citrom nem rendszeresen végzett, és mély öntözést igényel a gyakoribb felületes öntözés helyett (kinti termesztés esetén). Csak érdemes vizet adni neki, ha a talaj 15 centi mélyen is kiszárad. Ha a levelek sárgulni kezdenek és nem egyenesednek fel öntözés után, akkor túlöntözted citromfádat. Ha viszont hervadozóban vannak, de felegyenesednek öntözés után, akkor túl sokat vártál az öntözéssel. Általánosságban heti 1-2 öntözés bőven elegendő, de az időjárástól és az évszaktól függően ez változhat. A következő oldalon elmondom, hogyan csíráztathatsz citromfát! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

báránytáp

a bárányok részére összeállított, azok igényéhez igazodó energia-, fehérje-,... Tovább

vongálás

A lágy szövetek szerkezetének széthúzódásávsl v. folytonosságának megszakadásával járó... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs