Birkanyírás – Kisokos mindenkinek

Birkanyírás szakszerűen – A birkanyírás lépései

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Kisokos a birkanyíráshoz

Hátsó lábak és ágyék (Második pozíció)

Ezután a hátsó lábak belső részénél illetve az ágyékrész közelében kell lenyírnod. Az így kapott gyapjú nem biztos hogy felhasználható lesz. Először is hajolj előre, és húzd végig a nyírógépet a birka jobb lábának belső részén.

Távolítsd el a gyapjút az ágyéka mentén. Itt légy fokozottan óvatos és ne kapkodj – lehet, hogy többször is végig kell húznod a nyírógépet rajta, hogy az összes gyapjút lenyírhasd erről a részről. Mindeközben figyelj oda a birka emlőire. Ha éppen ellés előtt áll, akkor ezek feldagadhatnak. Próbáld védeni őket a szabad kezeddel, vagy kérj meg valakit, hogy óvatosan tartsa őket, amíg körbenyírod az összes bimbót.

hirdetes

Ezután a birka farkát és a bal hátsó lábát kell megnyírnod. Fordulj meg úgy, hogy a térded legyen elől és hogy a birka jobb első lába a lábaid közé kerüljön. Így hozzáférsz majd a bal oldalához is, hogy meg tudd nyírni azt. Nyírd le a bal lábát a patától kezdve a fara irányában egészen a farkcsontig.

Mell, nyak és áll (Harmadik pozíció)

Ezután meg kell nyírnod birkád mellét, nyakát és állát. Gyengéden fogd meg a birka fejét az álla alatt, és finoman húzd vissza, hogy hozzáférj a melléhez. Húzd végig a nyírógépet a nyak irányába egészen az állig. Végezz hosszú vonásokat a nyak oldalain is, és közben ügyelj a birka füleire.

Bal váll (Negyedik pozíció)

A következő lépésben a birka bal vállát kell megnyírnod. Ehhez valószínűleg újra kell igazítanod az állatot és az egyensúlyodra is oda kell figyelned, hogy könnyebben hozzáférj. A vállak a legnehezebben nyírható részek közé tartoznak, mert nagyon ráncosak lehetnek. A szabad kezeddel finoman feszítsd ki ezeket a részeket, hogy könnyebben menjen rajtuk a nyírógép, és ne sértsd meg birkáidat. Nyírás közben haladj felfelé, a váll irányába. Néhány húzással el tudod majd távolítani az összes gyapjút erről a részről.

Mabel Amber képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

9/2006. (II. 3.) FVM rendelet

a borok eredetvédelmi szabályairól szóló 97/2004. (VI. 3.) FVM rendelet módosításáról A... Tovább

felfúvódás

a gyomor-bélcsatornában jelentkező, gázfelhalmozódásból származó betegség. (előgyomrok betegségei) Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés