Birkanyírás – Kisokos mindenkinek

Birkanyírás szakszerűen – A birkanyírás lépései

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A birkanyírás olyan készség, amit minden valamirevaló tenyésztőnek érdemes elsajátítania. Ha birkákat (bárányokat, juhokat – ahogy tetszik) tartasz, akkor bizonyára tudsz róla, hogy a birkanyírásra nem csak higiéniai okokból van szükség, hanem azért is, hogy szegény állatok ne süljenek meg saját gyapjukban a forró nyári hónapok során. Továbbá, ha szeretnél gyapjúval üzletelni, akkor kénytelen leszel valahogyan begyűjteni azt, nem igaz? A birkanyírás azonban számos kérdést felvet, és mivel élő állatokról és éles vágóeszközökről van szó, ezért fontos, hogy tisztában légy a válaszokkal, mielőtt te magad is hozzálátnál birkáid megkopasztásához. A következőkben pontosan erről lesz szó!

Kisokos a birkanyíráshoz

Mikor kell megnyírni a birkákat?

Ez elsősorban a nyájtól és a nyírás céljától függ. Ha gyapjúval szeretnél kereskedni, akkor sűrűn kell nyírnod birkáidat, hogy bundájukat mindig friss és tiszta állapotban gyűjthesd be tőlük. Lehetőség szerint néhány hónappal az ellés előtt érdemes megnyírni őket, ugyanis ellés során a jerke (nőstény birka) bundája hajlamos összekoszolódni, hiszen ilyenkor az ólba kényszerülnek.

A nyírásnak az utódnevelés szempontjából is fontos szerepe van, mert fiatal birkák sokkal könnyebben megtalálják anyjuk emlőit, ha nem kell a gyapjúban keresgélniük azokat. A megnyírt birkákból továbbá több is fér el kényelmesen egy adott helyen – egy 7-8 cm vastag bundájú egyed akár 15-16 cm-el több helyet is elfoglalhat, mint egy megnyírt birka. Ez már egy közepes méretű nyáj esetében is rengeteg extra helyet jelent.

Ha azelőtt nyírod meg birkáidat, hogy télire az bezárnád őket, akkor az ól szárazabb is marad. A gyapjú temérdek nedvességet képes magába szívni (ezért szigetel olyan jól), ezért ha eltávolítod birkáidról, az ól lényegesen melegebb és szárazabb lesz számukra. Ne feledd továbbá, hogy birkáidnak télen a megszokottnál több energiára lesz szükségük, hogy egészségesek és erősek maradjanak a téli hónapok során.

hirdetes

Ha télire is kint maradnak, akkor ne nyírd meg őket, mert bundájuk fontos védelmet biztosít számukra a hideg ellen. Ha nem tervezed bezárni őket az ellésig, akkor várj egy kicsit a nyírással, vagy hagyj fent több gyapjút rajtuk a szokásosnál, hogy védettebbek legyenek a hideggel szemben.

Tippek a sikeres birkanyíráshoz

Íme néhány jó tanács, amiket érdemes megfogadnod, ha szeretnéd sikeresen és biztonságosan megnyírni birkáidat. Amikor csak teheted, dolgozz hosszú vonásokkal. Légy magabiztos, mert ha nem csinálod határozottan, akkor sok apró hibát ejtesz majd, és még birkáidat is megsebesítheted. Lehetőleg az egész gyapjút egyben távolítsd el a birkáról.

Ha elrontasz egy vonást, akkor a második vágással eltávolított gyapjút már nem fogod tudni hozzáadni a göngyölegedhez. Persze ezt könnyebb mondani, mint kivitelezni, de idővel kellő gyakorlással ráérzel majd, és egyre kevesebbszer kell majd másodlagos vágásokat végezned. A sikeres nyíráshoz jó, ha ismered birkáid testfelépítését. Ez segít, hogy az adott fajta vagy példány testének megfelelően haladj vonásaiddal, és így hatékony, biztonságos nyírásokat végezhess. Most pedig nézzük a birkanyírás lépéseit, a következő oldalon folytatom! 

Myriam Zilles képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

108/2008. (VIII. 27.) FVM rendelet

A mezõgazdasági termékek harmadik országokban és belsõ piacon történõ megismertetésével... Tovább

Lipthay Béla Mezõgazdasági Szakképzõ Iskola

Egyetem Képzések: Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus; Állatgondozó;... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés