A berkenye felhasználása
Főleg dísznövényként igen kedvelt, mert nemcsak mutatós, de a légköri szennyeződéseket is elviseli. Luc- és jegenyefenyő csemete ültetvényeknél gyakran ültetik, mert igénytelen, megnő sovány, vagy száraz talajon is, gyorsan nő, elnyomja a magas, kórós vágásnövényzetet. Haszon erdőkben télen bő avarral takarja be a talajt, a levelek gyorsan és alaposan lebomlanak, termékeny humusszal látva el a növényeket.
Alkalmas lavinák törmelékkúpjának megkötésére, mivel gyökérzete mélyre hatoló és messzire szétágazó. Leveleiből főzött teáját csersavtartalma miatt bél- és gyomorbántalmakra alkalmazzák, bogyóiból pálinkát, likőrt és ecetet készítenek, Fája jól megmunkálható, faragható, esztergályozható és fényezhető., lombja jó takarmány juhok és kecskék számára, állatgyógyászatban bogyóit kecske- és sertésorbánc ellen használják.
A berkenye gyümölcse, amit érdemes mindenkinek fogyasztani!
A madár berkenye, a barkóca berkenye, illetve a házi berkenye fogyasztható étkezési céllal. A berkenye gyümölcsének energia-, illetve fehérjetartalma jelentősen magasabb, mint a többi gyümölcsé, de a gyakrabban fogyasztott gyümölcsökhöz, almához, körtéhez viszonyítva még a szénhidráttartalma is nagyobb. Gazdag C-vitaminban, makroelemekben, és a mangán-, illetve a cinktartalma is kimagaslik az almatermésűek közül, emellett igen nagy mennyiségben találhatunk benne nagyon fontos mikroelemeket.
Gyümölcsét érdemes száraz, hűvös helyen, kiterítve tartani, egészen addig, amíg meg nem szottyosodik, ugyanis ilyenkor a legfinomabb az íze, érdemes tudni, hogy bármelyik trópusi gyümölcs ízével felveszi a versenyt. Kiválóan alkalmas lekvárkészítéshez, befőtt készítéséhez, de aszalványnak is alkalmas! Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom nektek erről a csodálatos növényről, szerezzetek be egyet minél hamarabb, nem fogtok benne csalódni, ebben biztos vagyok!