Védekezés a palántabetegségek ellen

A leggyakrabban előforduló betegségek palántanevelés során

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Rengeteg levelet kaptunk tőletek tavaly, de már idén is, melyekben az állt, hogy sok gondot okoz számotokra a palánták nevelése. Mostani cikkem éppen ezért íródott, ha elolvassátok, mindent megtudhattok a palántákat megtámadó betegségekről, és az ellenük való védekezésről! 

A legtöbbször előforduló palántabetegségek

Legfontosabb szabályok palántanevelés során

Nagyon régi és fontos szabály, hogy csak és kizárólag fertőzésmentes közegben nevelt egészséges palántákból nyerhetünk egészséges növényállományt! Ezért fontos, hogy vetőmagot csak megbízható helyről vásároljunk, minden esetben célszerű csávázott magot szereznünk, ellenkező esetben nekünk kell elvégeznünk a csávázást, különösen akkor, ha saját szedésből, vagy ismeretlen helyről származik a mag (a csávázásról később még fogok szót ejteni).

A higiéniás szabályokat vegyük figyelembe, a kórokozók fertőzése ellen a palántanevelés során használt eszközöket mossuk le, fertőtlenítsünk, munkavégzés során pedig többször mossunk kezet szappanos vízzel. Nagyon sok kórokozó fertőz a talajból, ezért csak fertőtlenített talajt használjunk a palánták neveléséhez, vagy legalább évente cseréljük a talajt. Fontos, hogy a magtakaró földet is fertőtlenítsük, a szükséges mennyiséget nagyjából tízseres mennyiségű száraz homokkal, majd magtakaró földdel keverjük el, és csak így szórjuk a magra.

hirdetes

A talajfertőtlenítést végezhetjük kémiai úton, gőzöléssel is, ez a leghatékonyabb mód, mivel mélységig minden élő szervezetet elpusztít. Hátránya ebből adódóan az, hogy a hasznos szervezeteket is kiírtja. A talajfertőtlenítő szerek nemcsak a kórokozókra, kártevőkre mérgezőek, hanem a növényekre is, ezért csak üres növényházban használhatók. Hatásukat 5-20 Celsius fokos hőmérsékletű talajon fejtik ki optimálisan, efölötti hőmérsékleten előbb bomlanak le, így előbb is vethetünk, viszont hatékonyságuk csökken. 

Néhány szóban a csávázásról

Kétféle módon végezhetjük el a csávázást, az egyik a nedves csávázás, ekkor a magot 10-15 percig csávázólében tartjuk tüllzacskóban, majd leöblítjük, megszárítjuk, és utána vetjük.

A másik a porcsávázás, ebben az esetben a magmennyiség súlyának megfelelő szer mennyiséget szórunk egy edénybe a magra és alaposan összerázzuk, hogy egyenletesen jusson a mag felületére. Itt nincs szárítás, azonnal vethető a kezelés után a mag.

Fontos megjegyezni azonban, hogy a csávázás csak a mag felületén található kórokozókat pusztítja el, a mag belsejében lévőket nem! Most, hogy megismerkedtünk az alapokkal, nézzük, melyek azok a betegségek, amikre fel kell készülnünk, a következő oldalon bemutatom mindet, illetve azt is elmondom, hogyan védekezhettek ellenük! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aerobiózis

oxigén jelenlétéhez kötött életforma; az élőlények többségére jellemző. Anyagcseréjük... Tovább

herefélék (Trifolium)

a pillangósok családjához tartozó nemzetség. Kb. 300 fajából mintegy 30-at hasznosítanak... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom permetezés Talajművelés Zöldség