Palántadőlés
A gombabetegségek közül a leggyakoribb, rendszeresen megjelenő a palántadőlés kórokozói, melyek veszélyeztetik szinte minden növényfajt. A rizoktóniás fertőzés következtében a csíranövények szillevele és gyökere a talajban elbarnul, és elpusztul, ezért a növények vagy nem kelnek, vagy hiányosnak kelnek ki, de a kikelt palánták gyökérnyaki része üveges lesz, majd elbarnulva befűződik, és kidőlnek a palánták.
A pitiumos palántadőlés kórokozója szintén számos növényfajon, de leginkább a savanyú talajokon fordul elő. Tünetei megegyeznek az előző fajéval. Mind a kettő kórokozó a talajban fertőz, kártételüket megelőzhetjük, ha magvetés után azonnal, majd kelés után ismét beöntözzük a talaj az erre a célra engedélyezett növényvédő szerekkel. Ha nem védekeztünk előre, akkor a beteg növényeket távolítsuk el földdel együtt, majd végezzünk fertőtlenítést!
Paradicsom-, és paprikamozaik
A palánták levelein sötétzöld, világoszöld, és sárga mozaikfoltok jelennek meg, jelentősen visszamaradnak a fejlődésben a növények. A betegséget a dohánymozaik vírus okozza, mellyen szemben rezisztens a paprika-, és a paradicsomfajták zöme. A kórokozók a magok felületén helyezkednek el, fennmaradnak a talajban is, de növénynedvvel átvihetők és a levéltetvek terjesztik. Megelőzésben fontos szerepet játszik a talajfertőtlenítés, a talajcsere, a csávázás, és a higiéniás szabályok betartása. A vírusgyanús töveket távolítsuk el, és védekezzünk folyamatosan a levéltetvek ellen.
Levélfoltosság
A paprika-, és a paradicsompalántákon jelenik meg leginkább a baktériumos levélfoltosság és levélhullás. A palánták levelein apró, világos és vizenyős foltok jelennek meg, melyek később 2-6 mm átmérőjű, barna szegélyű, világos közepű, szabálytalan foltokká alakulnak, majd a levelek megsárgulnak és lehullnak. Védekezhetünk ellene csávázással, mivel ez a baktérium a vetőmag felületén helyezkedik el. A következő oldalon folytatom!