Védekezés a palántabetegségek ellen

A leggyakrabban előforduló betegségek palántanevelés során

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A legtöbbször előforduló palántabetegségek

Palántadőlés

A gombabetegségek közül a leggyakoribb, rendszeresen megjelenő a palántadőlés kórokozói, melyek veszélyeztetik szinte minden növényfajt. A rizoktóniás fertőzés következtében a csíranövények szillevele és gyökere a talajban elbarnul, és elpusztul, ezért a növények vagy nem kelnek, vagy hiányosnak kelnek ki, de a kikelt palánták gyökérnyaki része üveges lesz, majd elbarnulva befűződik, és kidőlnek a palánták.

A pitiumos palántadőlés kórokozója szintén számos növényfajon, de leginkább a savanyú talajokon fordul elő. Tünetei megegyeznek az előző fajéval. Mind a kettő kórokozó a talajban fertőz, kártételüket megelőzhetjük, ha magvetés után azonnal, majd kelés után ismét beöntözzük a talaj az erre a célra engedélyezett növényvédő szerekkel. Ha nem védekeztünk előre, akkor a beteg növényeket távolítsuk el földdel együtt, majd végezzünk fertőtlenítést! 

hirdetes

Paradicsom-, és paprikamozaik

A palánták levelein sötétzöld, világoszöld, és sárga mozaikfoltok jelennek meg, jelentősen visszamaradnak a fejlődésben a növények. A betegséget a dohánymozaik vírus okozza, mellyen szemben rezisztens a paprika-, és a paradicsomfajták zöme. A kórokozók a magok felületén helyezkednek el, fennmaradnak a talajban is, de növénynedvvel átvihetők és a levéltetvek terjesztik. Megelőzésben fontos szerepet játszik a talajfertőtlenítés, a talajcsere, a csávázás, és a higiéniás szabályok betartása. A vírusgyanús töveket távolítsuk el, és védekezzünk folyamatosan a levéltetvek ellen.

Levélfoltosság

A paprika-, és a paradicsompalántákon jelenik meg leginkább a baktériumos levélfoltosság és levélhullás. A palánták levelein apró, világos és vizenyős foltok jelennek meg, melyek később 2-6 mm átmérőjű, barna szegélyű, világos közepű, szabálytalan foltokká alakulnak, majd a levelek megsárgulnak és lehullnak. Védekezhetünk ellene csávázással, mivel ez a baktérium a vetőmag felületén helyezkedik el. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bővérűség (hiperémia, hyperémia)

a kis vérerek (főként a kapillárisok) kitágulása és fokozottabb feltöltődése vérrel.... Tovább

állathigiénia

az a tudományág, amely az egészséges állati szervezet életműködését, az ehhez szükséges... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Paradicsom permetezés Talajművelés Zöldség