Ezekre figyelj - szobanövényeidnél halálos lehet

15 rossz szokás, amiktől kipusztulnak szobanövényeid

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Ha a kukád vagy komposzthalmod tele van elpusztult szobanövényekkel, akkor elképzelhető, hogy valamit rosszul csinálsz. Meglepően sok rossz szokás van, amik veszélyeztethetik szobanövényeink épségét és egészségét. Vannak, akik nem ismerik a növények vízadagolási igényeit, mások rossz talajt használnak, vagy nem jó hőmérsékleten tartják otthonuk zöld lakóit. A lehetséges hibák száma végtelen, viszont igyekeztünk összeszedni azt a 15-öt, amik miatt a leggyakrabban kerülnek át a szobanövények a túlvilágra. Lássuk ezeket!
 

szobanövény tartás

1. A leírás figyelmen kívül hagyása

Ha rendesen követed a szobanövényhez járó leírást, akkor általában nem kell attól félned, hogy bármi komolyabb baja esik majd. Ezek az útmutatók a kérdéses növény minden fontos jellemzőjére és szükségletére kitérnek, beleértve a táplálékot, az öntözést, a fényigényt és sok mást is.

2. Túlöntözés

Bármelyik profi kertészt is kérdezed meg arról, hogy mi az első számú növénygyilkos az otthonokban, a válasz mindig a túlöntözés lesz. Elképesztő mennyiségű dísznövény létezik, ezért nehéz megítélni, hogy melyiknél mi számít túlöntözésnek. Ha túl sok vizet adsz növényeidnek, akkor konkrétan fulladásra ítéled őket, mert a vízbe merített gyökerek képtelenek elegendő levegőt felvenni.

hirdetes

A víz továbbá hajlamos elmosni a fennmaradáshoz nélkülözhetetlen tápanyagokat, kiváló körülményeket teremt a penész és gombák számára, illetve a gyökerek rothadását is előidézheti. A túlöntözés általában elkerülhető, ha megvárod, hogy a talaj tapintásra teljesen száraz legyen, mielőtt újra vizet adnál növényednek. Egy ujjadat akár a talajba is dughatod (nagyjából a második porcig), és megéri leellenőrizni a cserép vízelvezető nyílását is, hogy mennyire tűnik nedvesnek.

3. Alulöntözés

A másik véglet az, amikor nem adsz elegendő vizet növényeidnek. Ez ugyan olyan káros lehet, mint a túlöntözés, csak éppen más tünetekkel jár. Ha egy növény nem kap elég vizet, akkor hervadni kezd és láthatóan lekonyul majd. Az alulöntözöttség jelei továbbá a sárga vagy száraz levelek. Ezek általában a szár alján jelennek meg, mert a növények inkább hagyják elszáradni a leveleiket, minthogy ne biztosítsanak elegendő nedvességet a fontosabb szárnak vagy száraknak.

A száradó félben lévő gyökerek időnként ki is bújnak a földből, szintén jelezve ezzel, hogy a növénynek sürgősen nedvességre van szüksége. Mindez persze elkerülhető, ha alkalmazkodsz az adott növények öntözési igényeihez. Ha huzamosabb időre vagy kénytelen magukra hagyni őket, akkor érdemes megkérni egy ismerőst, hogy gondoskodjon róluk távolléted alatt. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bendőmozgás vizsgálata

a bendőmozgások (->gyomor) számát és erősségét egyszerű módon, a bal horpaszra 5 percig... Tovább

hipoglikémia (hypoglycaemia)

a vércukorszintnek a normális érték alá való csökkenése. Előfordulhat éhezés,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem