Ezekre figyelj - szobanövényeidnél halálos lehet

15 rossz szokás, amiktől kipusztulnak szobanövényeid

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
szobanövény tartás

4. Túl kevés hely a gyökereknek

A növények növekedésük során egyre több helyet igényelnek, hiszen nem csak a felszín felett látható részeik növekednek, hanem gyökereik is. Erre különösen fontos odafigyelni, mert ha egy növény túlságosan „belenő” a cserépbe (vagy más tárolóba), akkor gyökereinek nem lesz hová terjeszkedniük, és tekeredni kezdenek. Ez veszélybe sodorja a növény egészségét. Ebben az esetben több jel is utalhat arra, hogy a tároló már túl kicsi a növény gyökerei számára. A gyökerek például kibújhatnak a cserép aljánál. Ha kiveszed a növényt tárolójából és több gyökeret találsz alatt, mint talajt, az szintén árulkodó jelnek számít. A sápadozó, tovább nem növekedő növények is gyanúra adhatnak okot.

Ha öntözéskor a víz azonnal kifolyik a tároló aljánál anélkül, hogy a talajban maradna, akkor szintén érdemes ellenőrizni a gyökereket. Mi a teendő? Először is szükséged lesz egy jóval nagyobb tárolóra, amibe átültetheted növényedet. Átültetéskor igyekezz óvatosan eltávolítani minél többet a régi talajból a gyökerek közül, illetve vágd le a beteg, sérült gyökérdarabokat is. Jó ötlet továbbá óvatosan szétválasztani az összetekeredet gyökérszálakat.

hirdetes

5. Rossz talaj használata

Akárcsak a kinti növények, a szobában tartott változatoknak is egyedi igényeik vannak a talajjal kapcsolatban. Mivel ez szinte minden növénynél sajátos, így csak azt tudjuk tanácsolni, hogy már első alkalommal olyan talajba ültesd őket, ami megfelel számukra.

6. Nem megfelelő fényviszonyok

Ha a növénygondozásról van szó, fontos, hogy a lehető legpontosabban leutánozd a természetes körülményeket, biztosítva ezzel zöld kedvenceid túlélését. Ezen körülmények egyik legjelentősebb összetevője a fényviszonyok. Ha például egy sivatagban honos növényt szeretnél tartani – ilyen a legtöbb pozsgásnövény – akkor érdemes mindig napos körülményeket biztosítani neki. Ezzel szemben a páfrányok általában a dús erdők talaján érzik jól magukat, így jobban szeretik az árnyékos helyeket.

Ha a levelek göndörödni kezdenek, vagy szélük barnává válik, esetleg az új levelik kisebbekre nőnek, mint a régiek, akkor meglehet, hogy a növény túl sok fényt kap. Mozgasd el az ablak mellől vagy szűrd meg a beáradó fényt egy függőnnyel. Ha azonban egy növény nem kap elegendő fényt, akkor vékonnyá, nyurgává válhat, szárai pedig szokatlanul hosszúra nőhetnek. Árulkodó jelek továbbá a színtelen, lehulló, vagy túl kicsi levelek is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

freemartin [e. frímartin]

normális okokra visszavezethető eredetű, interszexuális fenotípusú, de nőstény genotípusú... Tovább

3/2007. (I. 16.) FVM rendelet

az intervenciós cukorraktárakkal szembeni követelményekrõl szóló 33/2005. (IV. 12.) FVM... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem