Hasznos tanácsok az esővízgyűjtéshez - ezeket próbáld ki Te is

Használd a természet erejét - Az esővízgyűjtés művészete

Kelemen Gábor, ZH
hirdetes

A víz egy mindenki számára nélkülözhetetlen eleme életünknek, legyen szó akár a növényekről, állatokról, valamint rólunk, emberekről. Természetesnek tekinthető, hogy csapadékkal bármely évszakban találkozhatunk, akár esővíz vagy hó formájában, az adott évszaknak megfelelően. Nekünk, kertészeknek nagyon fontos, hogy a megfelelő csapadék mindig rendelkezésre álljon növényünk számára, hiszen a megfelelő víz hiányában kertünk nem mutatja azt a gyönyörködtető látványt melyet elvárnánk. Víz hiányában a növényeink illetve gyepünk hamar száradásnak indul, és lehet, hogy mikor eljutnánk oda, hogy orvosoljuk azt már késő. Így folyamatosan kell biztosítanunk a megfelelő mennyiségű vizet növényünk és gyepünk számára.

Minden az esővízgyűjtésről

Habár hazánkban az évi csapadék mennyisége elegendő (500-800 mm) növényeink számára, az eloszlás már nem megfelelő. Gondoljunk csak bele, hogy egyre többször találkozhatunk nyáron hevesebb zivatarokkal, viharokkal, majd következhet egy aszályosabb időszak, mely alatt, lehet, hogy akár 2 hétig sem jut vízhez a növény. Ez azonban végzetes is lehet, mert miközben a szárazság tart (például augusztusban) a nap egyre nagyobb sugárzással perzselheti növényeinket.

Maga az esővízgyűjtés fogalma nem egy modern felfogás, egy, a mai fejlődő korban fejlesztett eljárás. Sokunk találkozhatott akár dédszülei, nagyszülei kertjében egy, a fal mellé kihelyezett hordóval, vagy műanyag tartállyal. Bizony azokat a hordókat nem csak ott felejtették felmenőink. Számukra talán még nagyobb kincs lehetett az ezekből a hordókból nyert víz újrahasznosítása, hiszen nekik még volt, hogy fizikai erővel kellett felhúzni a vizet a kút mélyéről. 

hirdetes

Napjainkban is egyre több ember gondol arra, hogy kertjében kialakítson esővíz gyűjtésére alkalmas elemeket. Ezzel a megoldással amellett, hogy jelentős mértékű pénzt spórolhatunk meg, a víz rendelkezésünkre áll akkor is, ha egy hosszabb ideig elhúzódó szárazsággal állunk szemben. Hiszen ezek, az esővíz gyűjtésére alkalmas tartályok  hosszabb ideig is képesek eltárolni számunkra a vizet és későbbi felhasználhatóságukat tekintve sem szűk a keret.

Esővíz gyűjtésére általában föld felszínén elhelyezkedő vagy földalatti esővíz gyűjtő tartályokat szoktak javasolni. Mind a kettő esetében elmondható, hogy egy hosszú távon időt álló befektetésről van szó. Ezekben a tartályokban, befogadóképességüktől függően, változó mennyiségű vizet tudunk tárolni.

A föld felszínén elhelyezett tartályok befogadóképessége viszonylag kisebb, mint a földalatti elemeké, de egyszerre több tartállyal is díszíthetjük kertünket. Egy tartály lehet 300 vagy akár 500 liter esővíz gyűjtésére is alkalmas. Hiszen ezek a kültéri tartályok messze túlmutatnak a rozsdás, kopott, régi hordókon, megjelenésüket tekintve, azt gondolhatjuk, hogy nem csak egy hasznos esővíz gyűjtőre ruháztunk be, de egy dekor elemre is a kertben.

A földfelszíni esővíz gyűjtők alján található egy csap, melyet megnyitva fel tudjuk könnyedén tölteni öntözőkannánk vagy egy slagot is csatlakoztathatunk rá, így kényelmesen meg tudjuk oldani növényeink öntözését. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Vertimec 1,8 EC

Biztos megoldás tripszek, aknázólegyek, takácsatkák ellen.Hatóanyag: 1,8%... Tovább

szabálytalan lábállások (rendellenes lábállások)

a ->végtagok egyes részeinek szabálytalan szögelléséből származnak. Főként a gyorsabb... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem