Kevés olyan kifizetődő befektetés létezik, mint egy saját gyümölcsfa elültetése, különösen ha az almafákról, van szó.
A kora tavasszal elültetett almafák ugyan csak évekkel később hálálják meg gondoskodásodat gyümölcsökkel, de egy új élet nevelgetése már az ültetés pillanatában azonnali élményt nyújt. Egy almafa felnevelése tanulságos élmény lehet, ha gyerekek is vannak a háznál, hiszen a fa nem csak egyszerre nő majd velük, de sokat tanulhatnak a felelősségről és az élet körforgásáról is, amíg a kertben segítik munkádat.
De miért beszélünk kora tavaszi ültetésről nyár közepén? Nem várhat ez még legalább fél évet? Nos, az olyan területeken, ahol enyhébb telek járnak valóban nem újdonság a magvak őszi elvetése (egy jó adag meleg talajtakaró védelmében), de a biztonság kedvéért maradjunk a tavasznál, a hangsúlyt pedig addig is fektessük át a dolgok elméleti részére. Vegyük át azokat a dolgokat, amiket akár már most is ellenőrizhetsz kertedben, hogy felkészülten várd a tavaszi ültetést!
Elhelyezés
Először is ideális helyet kell keresned fádnak, vagy fáidnak. Az almafáknak mindkét nemből szükségük van egy-egy példányra, hogy teremhessenek, ezért ha nem csak a virágokban szeretnél gyönyörködni, akkor szükséged lesz legalább egy hím és egy női almafára. Az almafáknak rengeteg napfényre van szükségük, szóval ne jelöld ki a helyüket olyan területen, ahol egy fal vagy egy másik fa lombja beárnyékolhatja őket.
Fontos a szellőzés is – szűkös helyeken nehezebben jár a levegő a fák között, és nagyobb az esélye, hogy összeszednek valamilyen gombás fertőzést. Ha teheted, ültesd egy domboldal emelkedőjére őket, ahol a hideg és a meleg levegő le-fel mozog.
Talaj
Fontos szempont természetesen a talaj összetétele és minősége is. Ideális esetben egy 60 centis vályogrétegbe ültesd fáidat. A következő lépés egy jó öreg komposzthalom beindítása gödör formában ott, ahová fáidat ültetni szeretnéd (minden fának egy-egy saját komposztgödör).
A talaj előkészítését már ősszel elkezdheted. Lazítsd fel a talajt egy akkora területen, amibe nagyjából belefér majd a fa gyökere. Nem árt némi nyersfoszfátot is a gödörbe szórni, hogy legyen elég ásványi anyag a talajban a tavaszi növekedéshez. Egyesek meszet vagy valamilyen kalciumforrást szórnak a gödörbe, de ezekkel csak óvatosan, mert könnyen túl lehet adagolni őket.
Az almafáknak enyhén savas talaj az ideális, valahol 6,8-6,5-ös pH érték között, habár nem túl kényesek ezt illetően. Ha mindezzel megvagy, jöhetnek az organikus anyagok a komposzthalom felduzzasztására. A tavasz beköszöntével a talaj tele lesz komposztálódott anyagokkal, készen az új jövevények táplálására.
Az organikus anyagok segítenek továbbá, hogy könnyebben feláshasd a talajt. Ha nem szeretnél egy egész komposzthalmot, pontosabban gödröt készíteni fáidnak, akkor legalább önts némi komposztot a gödrökbe, miután kiástad őket, majd újra tavasszal, ültetés előtt is.
Almatípusok
A temérdek almafajta mellett nehéz lehet eldönteni, hogy mely típust is kezdd el nevelgetni kertedben. Ez a választás kritikus pont az almatermesztésben, hiszen az egynyári növényekkel ellentétben egy több éves, nagyon hosszútávú befektetésről van szó. Érdemes felkeresni egy közeli faiskolát vagy almakertészetet, ahol megtudhatod, hogy otthonod éghajlati jellemzői alapján mely fafajtákkal érdemes foglalkozni egy házi kertben. Az almaültetés- és gondozás részleteivel legközelebb a szezon előtt jelentkezünk!