A saláta hulladéka, mint légyeledel
Például alacsony minőségű termékeket, mint a saláta vágási hulladéka vagy a tejipari, élelmiszergyártási, malomipari melléktermékeket, lokális alapanyagként gyűjtenek össze. Ezekből receptúrák alapján etetőanyagot kevernek a fekete katonalégy lárváinak, amelyek 12 nap alatt elérik "vágósúlyukat", amikor már elindulhatnak a feldolgozás útján.
A szakember elmondta, hogy a folyamat végtermékei kiváló minőségű takarmányfehérje és -zsír lesznek. A takarmány megemésztése után kiürített mellékterméket is hasznosítják, abból kiváló minőségű organikus talajjavítót készítenek, amely tele van élettel, így kár volna kidobni.
Kiváló minőségű takarmányfehérje készül
Napi 120 tonna beérkező és feldolgozott alapanyagból rendszerszinten nem keletkezik egyetlen kilogramm hulladék sem, fejtette ki az ügyvezető. A gyártási folyamat teljesen zárt rendszerű. Nem fog egyetlen fekete katonalégy sem kirepülni, így nem okoznak kellemetlenséget azoknak, akik az üzem közelében élnek. Fontos megjegyezni, hogy kizárólag növényi eredetű alapanyagokat használnak, ami kizárja a kellemetlen szaghatásokat.
A légy, mint biokonverter
Ez a légyféle 45 napig él, és az első 12 napban intenzív táplálékfelhalmozást végez. Ezért választották ezt a rovart, mivel nagyon gyorsan és sokat eszik, így kitűnő biokonverter, mivel felveszi az életében felhasznált kalóriaérték csaknem 100 százalékát. A napi 120 tonna táplálékból napi 30 tonna rovar keletkezik.
A feldolgozási technológia során, amikor elválasztják a szárazanyagot az olajtól, a tisztítás és szárítás után préselés következik. A száraz rész egy csipszszerű anyag lesz, amelyet ledarálva lisztet nyernek. A liszt és az olaj takarmány-alapanyagként szolgálnak.
Fenntarthatóvá teszik a takarmányellátást a hatalmas étvágyú rovarok
Egy magyar cég fekete katonalégy lárváját tenyészti, hogy állati takarmány-adalékot és mezőgazdaságban alkalmazható hatékony talajjavító anyagot állítson elő. Ezzel a Magyarországon még egyedülálló gyártási folyamattal foglalkozott a Kék bolygó című podcast legújabb, hétfőn megjelent epizódja, amely elérhető a legnépszerűbb videómegosztó portálon is.
A katonalégy lárvájának tenyésztése
A podcast azzal foglalkozott, hogyan lehet nagy fehérjetartalmú állati takarmányt előállítani olyan növényi hulladékokból, mint a salátanyesedék. Ez azzal az előnnyel jár, hogy nem szükséges több ezer kilométerről ideszállítani a hasonló célra használt szóját vagy hallisztet.
A takarmánycélú rovartenyésztés Magyarországon még egyedinek számít. Az évi előállított mennyiség jelenleg 6000 tonna, ami egyelőre nem válthatja ki a szóját, de máris olyan népszerű, hogy a vásárlók a gyár termékeinek teljes mennyiségét öt évre előre lekötötték.
A takarmányoldalon fenntarthatóvá teszik az élelmiszerláncot. A hipermarketek polcain nem találkozhatunk ezekkel a termékekkel, mert csak olyan állatokat szeretnének rovarokkal etetni, amelyeknek erre valóban nagy szükségük van.