Szeptória
Ez is az idősebb leveleken kezdődik apró, kerek, vizenyős, sötét peremű foltok képében. A foltok ezesetben is fokozatos sötétedést mutatnak, megnőnek, összeolvadnak, végül közepük elhal. A szeptória az idősebb alsó levelektől fölfelé haladva fertőz, ezek megtámadott levelek elsárgulnak, beszáradnak és lehullanak. A virágkocsányokon és olykor a szárakon is megjelenhetnek ilyen jellegű foltok, de a termések mindig érintetlenek maradnak.
Védekezés: a réz alapú permetezőszerek segíthetnek a fertőzés visszaszorításában.
Paradicsom lisztharmat
Ez a gomba a levelek felső oldalán, a levélnyeleken és a szárakon is fehér, lisztes foltokat okoz, amik fokozatosan növekednek, hogy végül összefüggő bevonatokat képezzenek a növény felületén. Lassabb növekedés, sárgulás és beszáradás jellemzi a fertőzött részeket. Terjedésének kedvez az alacsonyabb vagy a váltakozó páratartalom és a magas hőmérséklet.
Védekezés: fontos a megelőzés! Válassz egészséges növényeket, és őrizd meg egészséges állapotukat a termesztés során is. Próbálj a lisztharmattal szemben ellenálló növényfajtát választani, ha a régióban fennáll a fertőzés veszélye. Ha felütötte a fejét a lisztharmat, akkor permetezzünk! Számos lisztharmat-gombaölő szer áll rendelkezésre. Ellenőrizd a címkét, megbizonyosodva arról, hogy a választott termék biztonságos, és megfelel a fertőzött növénytípus védelmére. A gombaölő összetevői között keresd a következő anyagokat: kálium-bikarbonát, neem olaj, kén vagy réz.
Fuzáriumos hervadás
A hervadás kórokozója a talajban található, ahol a fertőzött növényi maradványokon és a gyökereken keresztül hatol be a növénybe, majd bejutva a szállítószövetek segítségével terjed el. A talaj magasabb nedvességtartalma csak ront a helyzeten, felgyorsítja a folyamatokat, ezért vetésforgóval tudunk védekezni ellene. Fontos a tarlómaradványok időben és alaposan végrehajtott eltávolítása, a és a talaj fertőtlenítése.
Védekezés: A fuzáriumos hervadással szemben a leghathatósabb védekezés a megelőzés. Mindenekelőtt alkalmazzunk vetésforgót, amelynek lényege, hogy az egymást követő években nem kerülhet ugyanaz a növényt a kertnek ugyanabba a részébe. Ha korábban már megtörtént velünk, hogy a kertünkben nevelt paradicsom fuzáriumos hervadásnak esett áldozatul, akkor mindenképpen javasolt szakítanunk a korábbi gyakorlattal és kifejezetten a betegséggel szemben ellenálló, rezisztens paradicsomfajtákat választanunk. Ez azért nagyon fontos, mivel a kórokozó igen ellenálló és nagy eséllyel áttelel az ágyások, de még a gyep talajában is.
Antraknózis
A kórokozó ezesetben két gomba, amik az érett és túlérett paradicsomokon kerek, enyhén besüppedt foltokat okoznak. Ezek a süppedéseknek a közepén kis fekete pontocskák láthatóak, amiket nedves időben a kórokozók spóráinak bevonata teljesen belep. Ennek is a nedves időjárás és a könnyű homokos talaj kedvez, ezért nagyon oda kell figyelni, mivel a kórokozók a fertőzött talajban, de akár a magvakon is áttelelhetnek.
Védekezés: a réz alapú permetező anyagok némi védelmet nyújtanak, vágjuk le a növény alsó 12 levelét, ezáltal megakadályozzuk, hogy a levelek kapcsolatba lépjenek a talajjal, és a gombával, illetve öntözéskor vigyázzunk, hogy csakis a paradicsomtő szárát érje víz.