Népszerű növény a paradicsom, amivel szinte minden hobbikertész megpróbálkozik élete során legalább egyszer. Előfordulhat azonban, hogy hiba csúszik a tökéletes és lédús paradicsomról alkotott képzetünkbe, és valamilyen betegség megtámadja a gondosan nevelgetett ültetvényünket. Mi most összeszedtük a jellemző betegségeket egy helyre, hogy te is tudd, mivel állhatsz szemben! Íme, a paradicsom betegségei.
Szegény paradicsomunk levelei kunkorodnak, foltosodnak, pödrődnek, vagy sárgulnak, esetleg feketedik a szár, rothad a termés – mind mind intő jel arra, hogy beteg lehet a növényünk. Most megmutatjuk, melyek a legjellemzőbb tünetek és betegségek a paradicsom esetében.
Bronzfoltosság vírus
Az első tünetek a kis narancssárga foltok, amik a növények alsó és középső részén növő leveleken találhatóak, és fokozatosan megsárgulnak. Az ilyen betegséggel fertőzött növények fejlődése lelassul, alsó leveleik lekonyulnak, majd fokozatosan el is halnak. A leveleken jól látható gyűrűs foltok keletkeznek, a fiatal csúcslevelek gyakran bronzszínűek. Sajnos a termés sem ússza meg, többnyire különböző színű foltok és torzulások jelennek meg rajtuk, és ha van paprikánk, azon is megjelenhet.
Védekezés: felszívódó készítményt kell alkalmaznunk, sok minden múlik a jó időzítésen és a permetezési technikán, mivel a tripszek szívesen tartózkodnak a termésre boruló levelek alatt. Legjobb, ha abamektin, spinozad, acetimiprid, tiametoxam, klotianidin tartalmú készítményt használunk, és érdemes az esti órákban permeteznünk.
Vírusos sárga levélsodródás
Ennek a betegségnek a nevét a leveleken látható klorotikus elszíneződések, vagyis sárgulás adja. A levelek besodródnak, a növény láthatólag visszamarad a fejlődésben.
Védekezés: nagymértékben csökkenthetők a betegségekből származó betegségek toleráns fajták használatával, és a növények közelében található burgonyaféle gyomok eltávolításával. Lassítható a betegség terjedése ásványi olajas permetezéssel, mivel így a molytetű nem tudja felvenni és továbbadni a vírust.
Botrytis, szürkepenész
A szürkerothadás, vagy más néven botritisz, szürkepenész, a palántadőlés egyik fő okozója. Emellett a növények különböző részein a szövet rothadását idézi elő. Ez jól látható, mivel a gomba szaporítószerveinek jellegzetesen dús, szürkésbarna pelyhes bevonata kíséri a jelenséget. Elsősként a szárak fertőződnek a már leszüretelt termések környékén, de sajnos megtámadhatja a terméseket is, leginkább a kocsányon keresztül.
Védekezés: A megelőzésnek nagy szerep jut ebben az esetben is – mindig távolítsuk el a növényi maradványokat, biztosítsuk a gyors sebgyógyulást, illetve akadályozzuk meg a páralecsapódást! Fontos megjegyeznem, hogy a vegyszeres védekezés nem gyógyít, hanem leállítja a további fertőzést, éppen ezért érdemes idejében észrevenni a jeleket. Benomil, ipridion, vagy procimidon hatóanyagú szerrel permetezzünk, a várakozási időre viszont mindig figyeljünk. Ezzel még nincs vége, lapozz egyet, és ismerd meg a többi betegséget is!