A paradicsom betegségei - kórokozó kisokos kertészeknek, tudd meg Te is milyen betegsége van paradicsomodnak

A paradicsom betegségei

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
hirdetes
A paradicsom betegségei amiket muszáj tudnod

Fekete foltosság 

Ez a baktérium a paradicsom levelein támad, ahol 1-3 mm hosszú, sötét, sárga szegélyű foltokat hoz létre, amik akár összeolvadva egybefüggő felületté is válhatnak a levelek peremén, vagy az erezet mentén. Ugyanezek a foltok aztán a szárakon és a kocsányokon is megtalálhatóak lesznek, majd a termésen is jelentkeznek, enyhén kiemelkedő sötét foltok formájában.

Védekezés: a réz alapú permetezőszerek segíthetnek a fertőzés visszaszorításában.

Alternária

Ez inkább a már idősebb leveleken látható, leginkább a nyár közepétől megjelenő szabálytalan sötétbarna foltokat jelenti. A foltosodás kezdetben kis felületen, később azonban egész nagy részeken is megjelenik. A nagyobb foltokon jellegzetes koncentrikus körök láthatóak, melyek szegélye sárga.

Súlyosabb fertőzés esetén a foltok összefolynak, a levelek pedig elhalnak. A szárakon keletkező hosszúkás foltok gyakran a szárak törését is okozzák, a virágkocsányokon képződők pedig a virágok és a termések lehullását eredményezik.  A foltok nem állnak meg a felszínen, az alattuk lévő húsos szövet befeketedik. 

Védekezés: Itt is a megelőzésen van a hangsúly, mivel a már megtelepedett kórokozókat nehéz elpusztítani Csak megbízható, garantáltan fertőzésmentes vetőmagot vessünk. Tartsunk be egy legalább 2-3 éves vetésforgót. Megfelelő szellőztetéssel, esetleges fűtéssel tartsuk szárazon a lombfelületet. Ha már megjelentek a betegség tünetei, a fertőzött növényi részeket távolítsuk el, fokozzuk a szellőztetést, és gátoljuk a betegség terjedését valamely növényvédőszerrel: Dithane M45, Ridomil Gold. 

hirdetes

Olajbarna levélfoltosság

A betegség kórokozója egy gomba, amit paradicsom korompenésznek is hív a köznyelv. A levelek fonákján olajzöld, később egyre barnásabb, sűrű bársonyos bevonatokat képez. A levelek felső részén világoszöld vagy sárga szétszórt foltok találhatóak, amik igen gyorsan szétterjednek, összeolvadnak, majd a fertőzött levelek elhalását okozzák. Súlyos fertőzés esetén a paradicsom összes levele elszárad, de többnyire nem hullanak le. A terméseket a betegség szerencsére nem károsítja közvetlenül.

Védekezés: a védelem alapja az ellenálló fajták termesztése, a termesztés helyének megfelelő szellőztetése, a fertőzött növények időben elvégzett eltávolítása, a megfelelő öntözés, valamint a szerszámok és a szerkezet fertőtlenítése. A veszélyeztetett állományokat megelőzés céljából réz-, ditiokarba-mát- vagy morfolinalapú készítményekkel lehet kezelni.

Fitoftóra

A más néven paradicsomvésznek is nevezett betegség az idősebb levelek peremein támad. Itt nem körülhatárolt, szürkészöld, vizenyős , barnuló foltokat képez, amik gyorsan szétterjednek az egész levéllemezen. Nedves időben a levelek fonákján jellegtelen fehér bevonatai képződnek a kórokozónak. A fertőzött levelek gyorsan hervadnak, megfeketednek, összezsugorodnak és végül elpusztulnak. Hasonló jellegű foltok jelenhetnek meg hosszanti irányban a szárakon és a levélnyeleken is.

A terméseken apró szürkészöld foltocskákat vehetünk észre, amik aztán gyorsan szétterjednek, a hús a foltok alatt megkeményedik, mélyen barnás színt kap. A betegség tünetei a szüretelést követően is terjednek. A súlyosan fertőzött növények áthatóan kellemetlen bűzt árasztanak magukból a bomlás során. 

Védekezés: Itt is fontos a megelőzés! Sose ültess ugyanoda, ahova az előző évben, ugyanis a talajban könnyedén áttelelnek a gombaspórák, amik bajt okozhatnak. Mindig szabadulj meg az elhalt növényi részektől, tarts rendet a paradicsom körül, ne engedd elszaporodni a gyomokat se. A betegség megelőzésére használhatunk kontakthatású, réztartalmú permetszert. Ha már a növények intenzív fejlődési szakaszban vannak, akkor felszívódó szert kell használni. Legalkalmasabb növényvédőszerek: Ridomil Gold, Acrobat MZ, Curzate, Previcur + Champion. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-01

Most rakd el télire ezt a cukkinis-paradicsomos ragut: a család kedvence lesz

Készítsd el most ezt a cukkinis-paradicsomos ragut, és élvezd télen is a nyár ízeit! Könnyű befőzés, ízletes végeredmény, ami biztosan a család kedvence lesz.

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

2024-08-26

Összeszedtük mindent: A paradicsom betegségei elleni bio védekezésről

A paradicsom betegségei elleni bio védekezés elősegíti a vegyszermentes, egészséges termést, miközben megóvja a kerted természetes egyensúlyát és vitalitását.

2024-08-18

Tervezed már a jövő évi kerted? Próbáld ki a zöld paradicsom ültetést

Ismerj meg néhány olyan zöld paradicsom fajtát, amelyek nemcsak egyediek, de az ízvilágukkal is garantáltan lenyűgöznek. A zöld paradicsom különleges és finom.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

74/2008. (VI. 14.) FVM rendelet

Az Európai Mezõgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú... Tovább

hínárnövényzet

vízben élő, szabad szemmel látható, makroszkopikus növényzet, főleg virágos növényekből,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem Paradicsom