Fekete foltosság
Ez a baktérium a paradicsom levelein támad, ahol 1-3 mm hosszú, sötét, sárga szegélyű foltokat hoz létre, amik akár összeolvadva egybefüggő felületté is válhatnak a levelek peremén, vagy az erezet mentén. Ugyanezek a foltok aztán a szárakon és a kocsányokon is megtalálhatóak lesznek, majd a termésen is jelentkeznek, enyhén kiemelkedő sötét foltok formájában.
Védekezés: a réz alapú permetezőszerek segíthetnek a fertőzés visszaszorításában.
Alternária
Ez inkább a már idősebb leveleken látható, leginkább a nyár közepétől megjelenő szabálytalan sötétbarna foltokat jelenti. A foltosodás kezdetben kis felületen, később azonban egész nagy részeken is megjelenik. A nagyobb foltokon jellegzetes koncentrikus körök láthatóak, melyek szegélye sárga.
Súlyosabb fertőzés esetén a foltok összefolynak, a levelek pedig elhalnak. A szárakon keletkező hosszúkás foltok gyakran a szárak törését is okozzák, a virágkocsányokon képződők pedig a virágok és a termések lehullását eredményezik. A foltok nem állnak meg a felszínen, az alattuk lévő húsos szövet befeketedik.
Védekezés: Itt is a megelőzésen van a hangsúly, mivel a már megtelepedett kórokozókat nehéz elpusztítani Csak megbízható, garantáltan fertőzésmentes vetőmagot vessünk. Tartsunk be egy legalább 2-3 éves vetésforgót. Megfelelő szellőztetéssel, esetleges fűtéssel tartsuk szárazon a lombfelületet. Ha már megjelentek a betegség tünetei, a fertőzött növényi részeket távolítsuk el, fokozzuk a szellőztetést, és gátoljuk a betegség terjedését valamely növényvédőszerrel: Dithane M45, Ridomil Gold.
Olajbarna levélfoltosság
A betegség kórokozója egy gomba, amit paradicsom korompenésznek is hív a köznyelv. A levelek fonákján olajzöld, később egyre barnásabb, sűrű bársonyos bevonatokat képez. A levelek felső részén világoszöld vagy sárga szétszórt foltok találhatóak, amik igen gyorsan szétterjednek, összeolvadnak, majd a fertőzött levelek elhalását okozzák. Súlyos fertőzés esetén a paradicsom összes levele elszárad, de többnyire nem hullanak le. A terméseket a betegség szerencsére nem károsítja közvetlenül.
Védekezés: a védelem alapja az ellenálló fajták termesztése, a termesztés helyének megfelelő szellőztetése, a fertőzött növények időben elvégzett eltávolítása, a megfelelő öntözés, valamint a szerszámok és a szerkezet fertőtlenítése. A veszélyeztetett állományokat megelőzés céljából réz-, ditiokarba-mát- vagy morfolinalapú készítményekkel lehet kezelni.
Fitoftóra
A más néven paradicsomvésznek is nevezett betegség az idősebb levelek peremein támad. Itt nem körülhatárolt, szürkészöld, vizenyős , barnuló foltokat képez, amik gyorsan szétterjednek az egész levéllemezen. Nedves időben a levelek fonákján jellegtelen fehér bevonatai képződnek a kórokozónak. A fertőzött levelek gyorsan hervadnak, megfeketednek, összezsugorodnak és végül elpusztulnak. Hasonló jellegű foltok jelenhetnek meg hosszanti irányban a szárakon és a levélnyeleken is.
A terméseken apró szürkészöld foltocskákat vehetünk észre, amik aztán gyorsan szétterjednek, a hús a foltok alatt megkeményedik, mélyen barnás színt kap. A betegség tünetei a szüretelést követően is terjednek. A súlyosan fertőzött növények áthatóan kellemetlen bűzt árasztanak magukból a bomlás során.
Védekezés: Itt is fontos a megelőzés! Sose ültess ugyanoda, ahova az előző évben, ugyanis a talajban könnyedén áttelelnek a gombaspórák, amik bajt okozhatnak. Mindig szabadulj meg az elhalt növényi részektől, tarts rendet a paradicsom körül, ne engedd elszaporodni a gyomokat se. A betegség megelőzésére használhatunk kontakthatású, réztartalmú permetszert. Ha már a növények intenzív fejlődési szakaszban vannak, akkor felszívódó szert kell használni. Legalkalmasabb növényvédőszerek: Ridomil Gold, Acrobat MZ, Curzate, Previcur + Champion.