Lilahagymalekvár
A személyes kedvencemmel kezdem a sort, mivel számomra mindig is a zöldségek zöldsége lesz a lilahagyma! Nézzük, mi szükséges a lekvárhoz: egy kilogramm lilahagyma, három evőkanál balzsamcet, három evőkanál olívaolaj, négy-öt evőkanál méz, egy kávéskanál só, szegfűszeg, fahéj ízlés szerint, illetve nagyjából egy centiméter gyömbér apróra reszelve.
Először is hámozzuk meg a hagymát, és szeleteljük fel vékony csíkokra. Vegyünk elő egy nagyobb lábast, tegyük bele a hagymát, a mézet, az olívaolajat, illetve a fűszereket (kivéve a balzsamecetet) és hagyjuk állni az egészet minimum két órán keresztül. Ez az idő elegendő arra, hogy a hagyma levet eresszen, ekkor adjuk hozzá a balzsamecetet, és kis lángon főzzük 40-45 percig, várjuk meg, míg egyet rottyan. Ezután még forrón töltsük bele a tiszta befőttes üvegekbe, zárjuk le, és tegyük két-három napra száraz dunsztba. És már készen is vagyunk, pirítóshoz, sültekhez és grillezett húsokhoz kiváló!
Zelleres-cukkinis zöldséglekvár
Amire szükségünk lesz: három nagyobb fej zeller, három közepes cukkini, hét evőkanál olívaolaj, 6 közepes gerezd fokhagyma, egy csilipaprika (elhagyható), egy csokor friss petrezselyem, só, bors. Kezdetnek vágjuk fel apróra a cukkinit és a zellert. Főzzük meg sós vízben a zellert, a cukkinit viszont pároljuk meg olívaolajon. Az így megpuhult zöldségeket pépesítsük botmixerrel, majd jöhetnek a fűszerek, ezután keverjük simára.
Adjuk hozzá az apróra vágott csilipaprikát, és a szintén összedarabolt petrezselyemzöldet, főzzük együtt rottíyanásig, majd még forrón töltsük bele a tiszta befőttes üvegekbe, zárjuk le, és mehetnek a száraz dunsztba legalább 2 napra. Az így elkészült zöldséglekvár isteni sültekhez, grillezett húsokhoz.
Répalekvár
Szükségünk lesz egy kilogramm répára, 300 gramm cukorra, egy citrom levére, illetve 3-4 kanál rózsavízre. Először is pucoljuk és mossuk meg a répákat, majd főzzük meg puhára. Miután megpuhult, szűrjük le, és turmixoljuk össze, adjuk hozzá a cukrot, a citrom levét, és a rózsavizet. Az egészet főzzük 40-45 percig folyamatos kevergetés mellett, akkor lesz jó, amikor már sűrű állagúvá válik, ekkor jöhetnek a tiszta befőttes üvegek, öntsük bele a kész lekvárt, és mehetnek 2 napra száraz dunsztba. Mostani cikkembe ennyi fért bele, ha szeretnétek még több hasonló zöldségreceptet, akkor nincs más dolgotok, mint rányomni az igenre, megfelelő szavazat után érkezem a következő résszel!
Szeretnétek hasonló recepteket megismerni?