Kevesen hallottak még Magyarországon a virágzó kavicsokról, de ettől még léteznek. Mostani cikkemben bemutatom nektek a kavicskaktuszt, ami egy rendkívül különleges növény, tartsatok velem és ismerkedjetek meg vele!
A kavicskaktusz élőhelye
Kavicskaktusz, virágzó kavics – mindenkinek az jut róla az eszébe, hogy ez nem más, csak kitaláció, a mesékben létezhet. Azonban ez nem így van, a kavicskaktusz igeni valós növény, és a Dél-Afrikai Köztársaság déli felének az északi részén, illetve a Szabadállam nevű tartományban találkozhatunk vele, általában 1000-1400 méteres tengerszint feletti magasságok között, sziklaoldalak réseiben.
A kavicskaktusz jellemzői
A kavicskaktusz egy tökéletes álcanövény, alakja, mérete és még a színe is a kavicsokra hasonlít, ez pedig még a kaktuszszakértőket is megtéveszti, természetes élőhelyén szinte észre sem lehet venni. Ez az álcázás tökéletes védelmet nyújt az állatok ellen, mivel azok sem veszik észre, amikor élelem után kutatnak. A kavicskaktusz évelő, szártalan pozsgás növény, ami mindössze két-három centiméter magasra nő meg, tehát még a talajból is alig látszik ki.
A két átellenese ülő, vaskos félkör alakú levelei a tövüknél forrtak össze. Leveleinek egy része a földfelszín alatt találhatók, így képes minimalizálni a számára káros mértékű hő-, és fénykitettséget. Nagyon különlegesek a levelei, felső felületükön változatos mintázatúak, színűek, foltok, vonalak, különféle mintázatok láthatók rajtuk, nincs is két egyforma kinézetű növény. Főgyökere vízraktározó, dúsan elágazó, néha répa-szerűen megvastagodó. Nézzétek meg galériánkban, milyen meseszépek ezek a növények:
Virágai mutatósak, kicsik, általában fehér színűek. Éves fejlődési ciklusuk alatt csak pár új levelet hoznak, a felületükön található minta pedig alig változik. A fejlődés ősszel indul be, és egészen tavasz végéig elhúzódik, a nyugalmi időszak a nyár érkeztével kezdődik. Természetes körülmények között az esős idő kezdetekor indul be a virágzása, ekkor a két levél találkozásánál kialakuló árok szétválik és előbukkan a virág. Azt még azért hozzáteszem, hogy általában három-négyéves korában hozza az első virágokat.
Jó hír számunkra, hogy Magyarországon is nevelhetünk ilyen szép, különleges növényt, az, hogy ehhez mi szükséges, a következő oldalon mondom el nektek, érdemes tehát lapozni egyet!