Láttál már virágzó kavicsokat? Nevelj te is egyet

Kavicskaktusz – Nevelj te is virágzó kavicsokat!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A kavicskaktusz bemutatása, minden a kavicskaktuszról

A kavicskaktusz ültetése

Csoportos ültetésük a legideálisabb megoldás, és még szebben mutatnak, ha körbevesszük őket színes kavicsokkal. A cserép minimum nyolc centiméter mélységgel rendelkezzen és legyen rajta mindenképpen vízelvezető nyílás. Ültetéséhez a legjobb, ha kaktuszföld és homok keverékét használjuk, 2:1 arányban. Hozzunk létre egy akkora mélyedést, amibe belefér a fő gyökér és a növény egyharmad része, majd óvatosan helyezzük bele a növényt, és takarjuk le földdel. Vigyázva nyomkodjuk meg a talajt, nehogy megsérüljön, és szórjunk köré kavicsokat. Az átültetésükre három-négyévente kerítsünk sort. 

A kavicskaktusz fényigénye

Legalább öt-hat órán keresztüli megvilágítást igényel, a délutáni órákban már megfelel számára a félárnyék is, tehát érdemes ilyen helyet keresnünk a lakásban (a déli fekvésű ablakok tökéletesek). Fényigényes, ha nem kap elegendőt belőle, akkor felnyurgul, mintázata elhalványul és bezöldülnek az oldalai. Nyáron és tavasszal viszont oda kell figyelnünk arra, hogy a hirtelen érkező napfény megégetheti, ezért érdemes fokozatosan hozzászoktatni a napfényhez. 

hirdetes

A kavicskaktusz hőigénye

Fontos, hogy télen ne hagyjuk, hogy 5 Celsius fok alá csökkenjen a hőmérséklet, ha pedig nagyon fagyos az idő, akkor érdemes kicsit hátrébb húzni az ablakból. 5-10 fokos hőmérsékletben elegendő szórt fényt biztosítani számára, ha viszont melegebb van, akkor több fény szükséges, érdemes meg is világítanunk kicsit. 

A kavicskaktusz vízigénye

A nyár folyamán nem kell sokszor öntöznünk, inkább augusztus végétől kell jobban odafigyelnünk rá. Minden alkalommal itassuk át talaját, ne öntözzük sekélyen, mivel a karógyökere mélyre nyúlik. Két öntözés között hagyjuk, hogy kiszáradjon egy kicsit a talaj, arra pedig mindenképp figyeljünk, hogy több napig ne legyen nedves a talaj, mert ez rothadáshoz vezethet, ami pedig végzetes. Virágzás után csökkentsük az öntözést fokozatosan, mivel a száraz talaj jobban segíti a növényt a hűvösebb időhöz való alkalmazkodáshoz.

Télen nem is kell locsolnunk, hagyjuk nyugodtan szárazon, még akkor is, ha kicsit összezsugorodik a növény. Nem kell megijedni a ráncosodó, idős levelek miatt sem, ugyanis ezekből jut nedvességhez az új levél – éppen ezért ne távolítsuk el ezeket az idős részeket! Tavasszal, amikor az idősebb levelek elszáradtak, szedjük le őket, majd innentől kezdve öntözzük a növényt, egészen addig, amíg a nappalok hosszabbodása és a hőmérséklet emelkedése már a nyár eljövetelét jelzi. Ekkor kezdődik a kavicskaktusz nyugalmi időszaka, így nem igényel öntözést. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bárányszaporulat

az újszülött bárányok száma, amit ált. 1 v. 100 anyára vetítve adnak meg. A vadjuh, ill. az... Tovább

kavitáció

a nagy sebességgel áramló folyadékokban előf., rongálódást okozó buborékképződés. Sokan... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág