A zöldségek öntözése egyszerűnek tűnhet, de a mesteri szintre emeléshez némi tudatosságra van szükség. A palánták, a kifejlett növények, a talajtípusok és a napszak mind befolyásolják a vízmennyiséget és az öntözési technikát. Ebben a cikkben a leggyakoribb hibákra fókuszálunk, amiket el kell kerülnöd a bőséges és egészséges termés elérése érdekében.
1. A palánták túl-és alulöntözése
Mivel még csak kifejlődnek a gyökereik, az újonnan kiültetett és fiatal palántáknak állandó nedvességre van szükségük – ne hagyjuk kiszáradni! Minden reggel enyhén öntözd meg a magágyakat, majd este ellenőrizd újra. Ha a talaj felszínén száraz kéreg képződik, az új magvak kicsírázása nehézségekbe ütközhet. Ha pedig egy csírázó mag kiszárad, el is pusztulhat.
Másrészt ne hagyd, hogy a talaj túlságosan beázzon; a magágy túlöntözése olyan betegségeket okozhat, mint a gomba, amely elpusztítja a fiatal palántákat. A kulcs az egyenletesen nedves – nem vizes – talaj fenntartása, amíg a fiatal növények egészséges gyökereket nem fejlesztenek.
2. Nem tudod, milyen gyakran kell öntözni egy veteményeskertet
A sikeres növénynövekedés érdekében tudnod kell, milyen gyakran kell öntözni a veteményeskertedet. Míg a palánták csírázásához elengedhetetlen a napi öntözés, addig a kifejlett növényeket másképp kell öntözni. A gyakori sekély öntözés rövid távon élénkítheti növényeidet, de elősegíti a sekély gyökérnövekedést is. Emiatt a növények gyorsan kiszáradnak, amikor a talajfelszín kiszárad, ami gyorsan megtörténhet egy forró, napsütéses napon.
Ha mélyen öntözik, a gyökerek a felső néhány centinél tovább nőnek, ahol jobban védettek a gyors nedvességingadozásokkal szemben, és kevésbé valószínű, hogy kiszáradnak. A hetente kétszer-háromszor végzett mély áztatás – figyelembe véve a csapadékot – egészségesebb, produktívabb növekedést eredményez, mint a gyakori sekély öntözés.
Bár ellentmondónak tűnik, az enyhe eső utáni öntözés nagyon hatékony lehet. A talajfelszínt egy további áztatással- az esőzés után- több centiméter mélyre áztatod a talajt, így bőséges italt biztosítasz ezzel a növényeidnek.
3. Nem használsz esőmérőt
A legtöbb földben termesztett növénynek körülbelül 2 cm vízre van szüksége hetente, akár esőtől, akár öntözéstől. Természetesen ez a talajtól függ – a homokos talaj gyorsabban szárad, mint a nehéz agyagos talaj . (A megemelt ágyásokhoz és a konténerkertekhez több vízre van szükség – lásd alább). Kövesd nyomon a kerted eső mennyiségét esőmérővel; jegyezd fel a csapadék mennyiségét (jegyzetelj a kerti naplódba), hogy tudd, milyen gyakran kell öntözni a veteményeskertedet a további nedvesség érdekében.
4. Konténerek és magaságyások hibái
A konténerben vagy magaságyásban termesztett zöldségeknek és fűszernövényeknek gyakrabban van szükségük vízre, mint a földbe ültetett növényeknek. Miért? Először is, a konténerekben és emelt ágyásokban használt talajkeveréket úgy tervezték, hogy gyorsabban lecsapoljon, mint a földbe ültetett ágyás talaja. Másodszor, mivel talajuk a talajszint felett van, meleg napokon a hőmérséklet gyorsan emelkedik, növelve a párolgást.
Rendszeresen ellenőrizd a konténerek és az emelt ágyások nedvességszintjét úgy, hogy a nedvességmérőt vagy ujjadat néhány centire szúrod a talajba. Ha a talaj száraz, ideje öntözni.
5. Öntözés a nagy melegben
A legjobb idő a kert öntözésére reggel, amikor az esetleg átnedvesedő leveleknek még éjszaka előtt bőven van idejük megszáradni. A nappali melegben végzett öntözés kevésbé hatékony; a víz gyorsabban elpárolog, és kevesebb jut a gyökérzónába. Este, a hőmérséklet csökkenésével a párolgás ismét lelassul, de a hűvösebb éjszakai hőmérséklet is kedvez egyes levélbetegségek terjedésének. Ha csak este tudsz öntözni, kerüld a levelek nedvesítését.
6. A levelek nedvesítése
A növények a nedvességüket a gyökereiken keresztül kapják, nem a leveleiken. Irányítsd az öntözést a talaj felszínére, és kerüld a levelek nedvesítését, mert a víz elősegíti egyes növényi betegségek terjedését. Használj öntözőpálcát a talaj szintjének eléréséhez, vagy áztatótömlőt vagy csepegtető öntözőrendszert a talaj nedvesítéséhez, nem pedig a levelekhez.
7. Föld fröccsenése a levelekre
A talaj számos növényi betegséget hordozhat. Ha öntözésed során talajt fröcskölsz a növények leveleire, ezek a betegségek továbbterjedhetnek, ezért használj gyengéd permetet vagy áztatótömlőt. Ezenkívül egy 3-5 centis talajtakaró réteg a növény körül, amely számos levélbetegségre, például a paradicsomra hajlamos, segít megelőzni a talaj fröccsenését öntözés vagy eső esetén.