Imádok főzni, és az új munkám arra ösztönzött, hogy olyan fogásokat próbáljak ki, amik korábban meg sem fordultak a fejemben: sárgarépás-kesudiós pástétom, céklás-pisztáciás rostélyos és csokoládés mousse „aquafabával” – a csicseriborsó konzervének levével. Izgalmas volt ez az újfajta étkezés, és az Instagramon is bemutattam az alkotásaimat. A veganizmusra való átállásom összhangban volt a nemzeti trendekkel.
Egy felmérés szerint 2016 volt az az év, amikor igazán elkezdett terjedni az Egyesült Királyságban, és az akkori 540 ezerhez képest ma már 3,5 millióra becsülik a vegánok számát. És ahogy az öko-kampányolók agyondicsérik ezt az étrendet, és ahogy a bevásárlóközpontok is kezdenek beszállni a trendbe növényalapú termékcsaládjaikkal, egyre könnyebbé is vált az átállás. Élveztem, hogy új ötleteket kereshettem, és mindig betáraztam csicseriborsóból, lencséből, tofuból, tempéből (amit préselt szójababból készítenek), kelből, zabból, granolából, humuszból és rengeteg dióból és magból a fehérjéért, illetve szójából és kesutejből.
Sok segítséget kaptam az új munkahelyemről is. Csak úgy bombáztak az ízletes képekkel teli szakácskönyvekkel, és mindig kaptam az információkat a legújabb vegán éttermekről és termékekről. Az éghajlatváltozás és az állatkínzás világában a veganizmus egy ésszerű döntésnek tűnt, és habár megpróbáltam nem prédikálni róla mindenevő páromnak és barátaimnak, azt akartam, hogy mindenki tudjon a lehetőségekről.
Az is kezdett egyértelművé válni, hogy a veganizmus jelentős egészségügyi előnyökkel is járt – számos tanulmány kimutatta, hogy a vegán étrend csökkenti a szívelégtelenség, az agyvérzés és bizonyos rákok esélyét. Tudtam, hogy egy szigorú vegán diéta a B12-vitamin hiányát jelentette – az orvosok pedig arra figyelmeztetnek, hogy ez memóriazavart, légszomjat és, extrém esetekben akár paralízist is okozhat – illetve az omega-3ét és 6-ét, de megszállottan szedtem a vitaminokat, tőkehal májolaj helyett pedig algás étrendkiegészítőket.
Büszke voltam kiegyensúlyozott étkezési szokásaimra, ami tele volt csicseriborsó curryvel, kesusajttal tofu sültekkel, édesség gyanánt pedig étcsokoládéval, szójaalapú jégkrémmel és tojás helyett lenmaggal készült tortákkal. Mivel bármikor felvehettem a kapcsolatot táplálkozási tanácsadókkal és vegán szakértőkkel, amikor elkezdtem rosszul érezni magamat egyáltalán nem gondoltam rá, hogy a problémáknak közük lehetne az étrendemhez.