Olajos Péter (MDF) szerint "összességében elmondható, hogy a kompromisszumos csomag sokkal jobb, mint az első olvasatban támogatott, sikerült egy még erősebb és még szigorúbb REACH-et kiharcolnunk".
Az 529 igen, 98 nem szavazattal 24 tartózkodás mellett elfogadott csomag júniusban lép életbe, fokozatosan. A szabályozás EP-adat szerint Magyarországon közel kétezer céget érint, ezek éves árbevétele nagyjából 2000-2500 milliárd forintra tehető.
A tagországok kormányai és az Európai Parlament közti egyeztetéseken az EP tárgyalódelegációjának sikerült elérnie, hogy a tagállamok ellenkezésének dacára megegyezés szülessen a mással kiváltható, leginkább veszélyes vegyi anyagok helyettesítésének kötelezettségéről, a gyártók gondossági kötelezettségének elismeréséről, és az állatkísérletek elkerülésének ösztönzéséről.
A többéves tárgyalássorozatban az uniós intézmények munkáján kívül jelentős lobbitevékenységet fejtettek ki az iparág főleg gazdasági és kereskedelmi érvekkel operáló képviselői és a fogyasztó-, illetve környezetvédő civil szervezetek.
A javaslat vitájában Hegyi Gyula emlékeztetett arra, hogy hét éven belül felül kell majd vizsgálni a jogszabályokat. Ez szerinte jó alkalom lesz arra, hogy előírják: az 1 és 10 tonna közötti mennyiségben előállított vagy importált anyagokról is vegyi biztonsági jelentést kell készíteni. Erre ezen anyagok biztonságosabb használata érdekében lenne szükség.
Olajos Péter hangoztatta, hogy sikerült elérni a helyettesítés erősebb és szigorúbb elvét, a gyártói felelősség szigorítását, az állatkísérletek visszaszorítását és a kis- és közepes vállalatok támogatását.
Kifejtette, hogy a csomag elfogadásával végbemehet a régóta halogatott nagyszabású vegyianyag-revízió. Herczog Edit jelezte, hogy az egyszeri bejegyzés önmagában mintegy tízmilliárd forint megtakarítást tesz lehetővé csak a magyar kis és közepes vállalkozóknak.
- Olyan kompromisszumot fogadtunk el, amelyben sikerült megtalálni az egyensúlyt az egészség- és környezetvédelmi célok, a fogyasztók jobb tájékoztatása és a vállalatok teherbírása között - kommentálta a voksolást a képviselő asszony.
Hangsúlyozta azt is, hogy a rendelet sikere a végrehajtáson fog múlni: azok lesznek versenyelőnyben az európai piacon, akik elsőként teljesítik az új követelményeket, ezért minden vállalatnak érdemes mielőbb tájékozódnia és felkészülnie az új szabályok bevezetésére
Forrás: MTI