Ültetés WC-papír gurigákba a kertben: a WC-papír gurigák kerti felhasználása

Ültetés WC-papír gurigákba – Újrahasznosítás a kertben

VN
hirdetes

A WC-papír gurigákat a legtöbben rögtön a kukába hajítják, amint „kiürülnek”, azonban a tapasztalt kertészeknek eszükbe sem jutna az efféle pazarlás. Ha szeretnél néhány palántát nevelni otthonodban, akkor egy-egy ilyen kartonguriga tökéletesen alkalmas erre a célra. Nézzük, hogy miről is van szó!

 WC papír gurigák használata a kertben

A szükséges eszközök

•    üres WC-papír gurigák vagy papírtörlő-gurigák
•    műanyag fólia
•    némi virágföld
•    az ültetésre szánt magok
•    olló
•    alkoholos vagy sima filctoll
•    egy műanyag ételhordó (vagy más tároló, amibe beleállíthatod a gurigákat)

A gurigák felhasználása

1. Vágd méretre a gurigákat

Vágd félbe a WC-papír gurigákat, hogy rövidebb hengerekkel dolgozhass. A papírtörlőkendők gurigáit többször is félbe kell vágnod, hogy elég kicsik legyenek.
Ez után végezz 6 db nagyjából 2,5 cm-s bevágást a gurigák egyik végén és hajtsd be őket középre – ez lesz a „cserepek” alja.

2. Töltsd fel a gurigákat

Töltsd fel a gurigákat sűrűn a virágfölddel, nagyjából egy centivel a perem alatt. Helyezd a gurigákat felállítva a műanyag tárolóra. Ez után egy pumpás flakonnal alaposan nedvesítsd be a talajt, majd ültess mindegyik gurigába legalább 2-2 magot.

hirdetes

3. Takard le a gurigákat

Miután elültetted a magokat és meggyőződtél róla, hogy mindegyik gurigában kellően nyirkos a virágföld, takard le a tárolót a műanyag fóliával.
A tárolót ne helyezd közvetlen napfénybe, és minden nap ellenőrizd a gurigákat. Fontos, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon, különben a magok nem fognak tudni kicsírázni. Miután a csírák kibújnak a virágföldből, leveheted róluk a műanyagot.

4. Gondoskodj a fényről

Amint a csírák kibújnak, rövid időn belül fényre lesz szükségük. Erre egy napsütötte ablakpárkány is elegendő lesz, főleg, ha nem szeretnéd hosszú távon bent nevelni palántáidat. Ha nincs erre alkalmas ablakod, akkor palántanevelő lámpákra lesz szükséged, hogy megfelelő fényviszonyokat biztosíts növényeidnek (amíg ki nem kerülnek a szabadba).

5. Gondoskodj palántáidról

Gondoskodj róla, hogy palántáid megfelelő hőmérsékletben, kellő fényviszonyok között nevelkedjenek, és persze, hogy elegendő vizet kapjanak. Eleinte fontos, hogy a talaj ne száradjon ki alattuk, de ne is áztasd át teljesen, nehogy kirohadjanak benne, vagy bepenészesedjenek.

Miközben arra várakozol, hogy kellően megerősödjenek a kiültetéshez (vagy hogy felmelegedjen az időjárás) készíts néhány naponta képeket palántáidról, hogy később láthasd, mennyit nőttek rövid időn belül!

6. Ültesd át a palántákat

Ha az időjárás odakint is elég meleg, akkor kezdd el kiszoktatni palántáidat. Minden nap egyre több időre vidd ki őket a szabadba, amíg egy egész napot kint nem töltenek. Ez után kiültetheted őket végső helyükre a kertben. Ne vedd le róluk a kartont kiültetéskor – ez idővel lebomlik a talajban és komposztként szolgál majd.

Amikor legközelebb kiürül egy WC-papír vagy papírtörlő guriga otthonodban, ne dobd rögtön a kukába! Gyűjts össze belőle néhányat és használd őket az otthoni ültetéshez!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Kerti ötlet

Ahány ember, annyiféle kert van. Mindenki másképp képzeli el álomkertjét, más ötleteik... Tovább

klorózis

növényekben különböző elemek hiánya okozza; a levelek zöld színe halványodik, sárgulás... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság kert Kertészet