Mennyit kell öntözni az uborkákat? Hogyan kell öntözni az uborkákat?

Mennyit kell öntözni az uborkákat?

VN
hirdetes

Az uborka egy sokoldalú, egészséges, népszerű zöldség, aminek minden kertben ott a helye. Ha azonban még csak most ismerkedsz az uborkák termesztésével, akkor jó, ha tudod, hogy mekkora vízmennyiségre van szükségük palántáidnak. Íme minden fontos tudnivaló!

Tanácsok uborka öntözéséhez

Mennyit kell öntözni az uborkákat naponta?

Az uborkapalántáknak átlagosan 2,5 cm vizet igényelnek heti szinten, de a virágzásuk során ennek a kétszeresére is szükségük lehet.

Az optimális növekedés érdekében az uborkákat egy fix menetrend szerint ajánlott öntözni, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon alattuk – rendkívül „szomjas” növények. A rendszertelen öntözés hamar problémákat okoz majd.

Tavasszal heti 2-3 öntözésre ajánlott elosztani a 2,5 cm vizet. A virágzási időszakban már heti 4-6 alkalommal locsold palántáidat.

Hogyan kell öntözni az uborkákat?

Az uborkákat csepegtető öntözőrendszerrel érdemes locsolni. Ha ezt a módszert választod, akkor használj annyi vizet, amennyivel pont nyirkosan tarthatod a talajt palántáid alatt.

Ha szórófejes slagot használsz, akkor tartsd azt néhány centire a palánták tövétől, miközben locsolod őket, és ügyelj rá, hogy mindig rendszeresen végezd ezeket az öntözéseket. Amikor a víz elkezd összegyűlni a talajon, akkor hagyd abba a locsolást.
Figyelj oda arra is, hogy a víz ne kerüljön a palánták leveleire, mert így azok elszíneződhetnek, és a betegségekre is fogékonyabbak lehetnek.

hirdetes

Vizes vagy száraz talaj kedvez jobban az uborkáknak?

Az uborkák nyirkos talajban érzik jól magukat, ami se nem túl nedves, se nem túl száraz. Nagyon fontos tehát, hogy a talaj maradjon egységesen nyirkos palántáid alatt.
Ha biztosra szeretnél menni, akkor fektess be egy talajnedvesség mérőbe, amivel rendszeresen ellenőrizheted, hogy milyen gyorsan szárad ki a talaj kertedben, és ez alapján, hogy milyen gyakran kell majd öntöznöd uborkáidat (vagy más palántáidat).

Túl lehet öntözni az uborkákat?

Habár szomjas növények, az uborkákat nagyon könnyű túlöntözni. A túlöntözés károsíthatja az uborkák sejtjeit, aminek hatására szerkezetük elgyengül és elveszítik merevségüket. Ezen kívül a túlöntözött uborkapalánták levelei elsárgulhatnak, lehullhatnak, illetve gombás betegségek támadhatják meg őket. Az uborkákat nem ajánlott mélyen öntözni.

A megfelelő talajösszetétel sokat segít a túlöntözés megelőzésében. A tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talaj a legjobb választás az uborkák alá. Ez segít, hogy a víz ne maradjon sokáig a gyökerek körül. Egy másik megoldás emelt ágyásba ültetni az uborkákat, ahol a talajba komposztot is keversz.

Honnan lehet tudni, hogy az uborkáknak vízre van szükségük?

A hervadozó, lekonyuló palánták, illetve a sárguló vagy lehulló levelek mind azt jelenthetik, hogy uborkáid nem jutnak elengedő vízhez. Érdemes rendszeresen ellenőrizni a talaj víztartalmát palántáid körül. A legjobb, ha mérőeszközt használsz ehhez, de akár az ujjaddal is „lemérheted”, hogy elég vizes-e a talaj: ha a felső 2,5 centi száraz, akkor öntöznöd kell.

Az uborkák nagy része víz – ennek köszönhetik jellegzetes ízüket és (meglepő módon) ropogós textúrájukat is. Ha nem jutnak elegendő vízhez, akkor a termések íze kesernyés lesz, és kevesebb tápanyagot is termelnek majd.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-10-03

Őszi magaságyás tipp: 2 népszerű spenót, amit még időben elültethetsz

Két népszerű spenót, amelyeket még pont időben elültethetsz az őszi magaságyásba, hogy friss zöldséget szüretelhess az őszi-téli és a tavaszi szezon során.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejhetőség

a tejtermelő képesség kibontakozását befolyásoló egyik legfontosabb tulajdonság,... Tovább

hát

az állat törzsének mar és az ágyék között levő szakasza, a mellkas felső része. Alapját... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Zöldség Zöldségtermesztés