Mi a helyzet a maradékokkal?
Mivel a tyúkok mindenevő szárnyasok, így szívesen fogadják a konyhai maradékok nagy részét is. A tészta, a krumpli, a szikkadt kenyér és a babok mind átkerülhetnek az etetőbe. Ez a változatosság további tojástermelést eredményez majd. A „mindenevő” azonban a tyúkok esetén nem terjed ki sem a nyers, sem a feldolgozott húsokra – ne etesd szárnyasaidat húsokkal, mert ez csak árthat a tojásaiknak.
A tápláló lisztkukacok a tyúkok számára
Sok gazda nem is gondolná, hogy milyen fontosak is a lisztkukacok tojóik étrendjében. A hüllők etetésére kapható lisztkukacok kiválóak a csirkék számára is, ugyanis jelentősen fokozzák a tojástermelésüket. Ha nem szeretnél élő lisztkukacokat vásárolni, akkor szárított formában is etetheted velük csirkéidet – ezeket általában a madártápok között találod majd az üzletekben.
A házityúk évente 250 vagy akár több mint 300 darab tojást képes produkálni, ha naponta elveszik előle a rakott tojást. Ha nem veszik el a tojást, akkor a legtöbb fajta nekiállna a kotlásnak. Bizonyos fajtáknál a kitenyésztésük során teljesen visszaszorították a kotlási hajlamukat.
Néha előfordulhat (főleg azoknál, melyek maguk mesterségesen lettek keltetve), hogy a kotlást félbehagyják és leszállnak a fészekről. A keltetési idő normál esetben 21 nap. A tyúkok maximális élettartamáról viszonylag kevés megbízható adat áll rendelkezésre.
Régi könyvekben olyan adatok is olvashatók, miszerint az 50 évet is megérik, a valóságban azonban, a legtöbb jelentés szerint 5–7 évig élnek, kivételes esetekben 8–14 évig. A tojáshozamra kitenyésztett fajták rendszerint ennél is előbb elhullanak, mivel nagyobb mértékben aknázzák ki szervezetük energiáit, előbb legyengülnek. A második életévtől kezdve a tojáshozam minden esetben lényegesen visszaesik.