Nincs olyan gyermek vagy felnőtt, aki nem ismerné a kis kedves dalocska sorait: „cifra palota, zöld az ablaka, gyere ki te tubarózsa, vár a viola”. Nem is véletlen, hiszen, ha az óvodában nem is, szüleid biztosan Neked is megtanították. Bár képzeletünkkel akkor még nem biztos, hogy egyezett ezen szép növény megjelenése, mára már biztosan kialakult egy konkrétabb róla alkotott kép. Mostani cikkünkből ismerjétek meg ezt az illatos növényt!
A tubarózsa egy Mexikóból származó növény, ami a mai napig különlegességnek számít hazánkban. Virágzása rendkívül illatos, szinte már bódító felhő lengi be az egyébként porcelánszerűen merev virágokat a nyár végéhez közeledve. Hazánkban még egyáltalán nem elterjedt, pedig aki egyszer találkozik vele, szinte biztos, hogy bele fog szeretni ebbe az elegáns növénybe.
Mit érdemes a tubarózsáról tudni?
A tubarózsát melegebb éghajlaton előszeretettel termesztik illóolaja végett, ugyanis virágát az illatszeripar szokta felhasználni, mert rendkívül jó parfüm alapanyag. A liliomfélék évelő növénye, vadon egyáltalán nem találkozhatunk vele. Virágai általában fehér színűek, melyeket a nyár második felében csodálhatunk meg, megközelítőleg egy hónapig – a téli fagyokra rendkívül érzékeny. Közepes magasságú, fél méternél semmiképp sem nő magasabbra. Kertünk kiemelkedő dísze lehet, nevelése sem igényel fokozott figyelmet, gondozása egyszerű.
Virágcsokrok, díszek készítéséhez is előszeretettel használják, illata az esték eljövetelével sokkal intenzívebb.
Rizómái hagymákra hasonlítanak, igényesnek mondhatóak, ugyanis egyáltalán nem bírják sem a túlzott szárazságot, sem a hideget. Nyaranta érdemes tehát kiültetni kertünkbe, amennyiben biztosítjuk számára a megfelelő vízmennyiséget, így elkerülve kiszáradását, viszont ősszel érdemes őket összeszedni. Ennek oka, hogy a hidegebb (15 fok alatti) időjárásban nem csak fejlődésük áll meg, de könnyedén megfázhatnak. Ahogy elvirágzik, a tubarózsa nyugalmi állapotba lép, levelei is elpusztulnak.