Télen sem kell lemondanod a virágzó növényekről otthonodban. Ezek a kerti virágok nemcsak a szabadban mutatnak jól, de beltérbe helyezve is pompás szobanövényekké válhatnak. Ismerd meg, hogyan teleltetheted át őket sikeresen, és mit kell tenned, hogy bent is virágozzanak.
Így készítsd fel növényeidet a szobanövény életre
Amikor a kerti növényeket szeretnéd beltérre vinni télire és szobanövényként tovább gondozni, először óvatosan áss körbe a gyökerek körül, hogy minél kevesebb sérülést okozz a gyökérzetnek. Miután kiemelted a földből, rázd le óvatosan a felesleges földet, és vizsgáld át a gyökereket, hogy nincsenek-e rajtuk kártevők vagy sérülések. Ültesd a növényt egy megfelelő méretű cserépbe, amelynek az alján jó vízelvezetést biztosító lyukak vannak. Használj jó minőségű virágföldet, és az ültetés után alaposan öntözd meg a növényt. Ezután helyezd világos helyre a lakásban, és gondozd a beltéri igényeinek megfelelően.
Fokozatosan érdemes hozzászoktatni a kerti növényeket a beltéri klímához, hogy elkerüld a hirtelen környezetváltozás okozta stresszt. Érdemes a növényeket már ősszel, a hideg idő beköszönte előtt fokozatosan beltérre vinni. Kezdetben néhány órára hozd be őket naponta, majd fokozatosan növeld a beltéri időtartamot, így megszokják a kevesebb fényt és a melegebb, szárazabb levegőt.
1. Kinti, kerti virágból szobanövény: Muskátli (Pelargonium)
Miért válaszd?
A muskátli az egyik legnépszerűbb kerti növény Magyarországon, amely beltérben is gyönyörűen mutat, különösen, ha fagyérzékeny, egynyári fajtáiról van szó. Télen szobanövényként szinte ugyanolyan díszítő hatása van, mint nyáron a kertben.
Hogyan gondozzuk szobanövényként?
A muskátlit helyezd egy világos, napos ablakba. Ha nincs elég természetes fény, növénylámpával pótolhatod, különösen a téli hónapokban. Tartsd a földjét enyhén nedvesen, de kerüld a túlöntözést. Télen kissé csökkentsd az öntözés gyakoriságát, mivel a növények ekkor lassabb anyagcserével működnek. Tavasszal és nyáron rendszeresen adj neki folyékony tápoldatot, de télen a tápanyagokat csökkentsd vagy hagyd el, ha a növény virágzása visszaesik. A szobahőmérséklet nem túl magas, hogy megakadályozza a muskátli virágzását, de figyelj arra, hogy ne kapjon közvetlen hőhatást (pl. radiátor mellől távolabb legyen).
Téli pihenés szükséges?
A muskátli nem igényel klasszikus értelemben vett pihenést, viszont a természetes fényhiány és a hűvösebb hőmérséklet általában lassítja a növekedését.
Szobahőmérséklet hatása: Melegben a muskátli tovább nőhet, de a növény kissé megnyúlhat.
2. Kinti, kerti virágból szobanövény: Begónia (Begonia spp.)
Miért válaszd?
A begónia fagyérzékeny növény, gyönyörű virágaival és dús lombjával beltérben is remek választás. Színes, díszes virágaival és leveleivel bármelyik szobát feldobja.
Hogyan gondozzuk szobanövényként?
Biztosíts számára elegendő közvetett fényt, lehetőleg egy napos ablak közelében. A fűtött lakásban különösen fontos a magas páratartalom fenntartása. Mérsékeld az öntözést, de a virágzási időszak alatt tápoldatozd rendszeresen.
Téli pihenés szükséges?
A begónia nem igényel hosszú pihenést, különösen nem, ha beltérben tartod. Sok begónia folyamatosan virágzik, ha megfelelő körülmények között van.
Szobahőmérséklet hatása: A begónia jól bírja a melegebb hőmérsékletet, de fontos, hogy megfelelő fényt és páratartalmat kapjon. Nem feltétlenül igényel pihenést, így 25°C sem akadályozza a növekedését.
4. Kinti, kerti virágból szobanövény: Díszcsalán (Coleus)
Miért válaszd?
A díszcsalán élénk, színes leveleivel nemcsak nyáron díszíti a kertet, hanem beltérben is fantasztikusan mutat. Egész évben szobanövényként is tartható, ha megfelelő gondozást kap.
Hogyan gondozzuk szobanövényként?
A díszcsalán télen beltéren is jól érzi magát, ha biztosítasz neki világos, közvetett fényt, és a szobahőmérséklet 18-24°C között marad. Fontos a mérsékelt öntözés, hogy a talaj mindig enyhén nedves legyen, de a pangó vizet el kell kerülni. A növény kedveli a magas páratartalmat, így érdemes permetezni a leveleit vagy párásítót használni. Télen csökkentsd a tápoldatozást, mivel a növekedés lelassul, és rendszeresen vágd vissza a hajtásokat, hogy kompakt, bokros formát érj el. Ha ezeket a feltételeket biztosítod, a díszcsalán egész télen szépen fog fejlődni.
Téli pihenés szükséges?
A díszcsalán meleg körülmények között is folyamatosan nő, és nem igényel külön pihenési időszakot.
Szobahőmérséklet hatása: A díszcsalán számára a szobahőmérséklet ideális, nem fogja megzavarni a növekedését. A folyamatos melegben is díszíteni fogja az otthonodat.
Ezek a kerti növények nemcsak nyáron, hanem télen is csodás szobanövényekké válhatnak. Ha megfelelő gondozást kapnak, egész évben virágzó oázist teremthetsz az otthonodban.