Milyen ételeket főzhetsz be tavasszal?
Tavaszi befőzés - Cékla
A cékla egy ízletes és gyorsan érő gyökérzöldség, amely nem csak ősszel, hanem tavasszal is szüretelhető. Ez erős hidegtűrő képességük miatt van, aminek köszönhetően egyes helyeken akár a tél folyamán is termeszthetők maradnak a szabadban. De még kevésbé enyhe területeken is megérhetnek már a tavasz folyamán, így nagyon korán szüretelhetők – akár már az előtt, hogy az egész kertedet beültetnéd! A céklát kétféleképpen lehet befőzni: nyomás alatti hőkezeléssel vagy nedves dunsztolással (azaz gőzöléssel). Amennyiben a nedves módszert választod, nagyon fontos, hogy ecettel tartósított céklákat használj. Ez megnöveli a termések savasságát, hogy biztonságosan lehessen őket nedvesen dunsztolni.
Tavaszi befőzés - Csatni
A csatni egy különleges keleti, fűszeres szósz, amit különféle ételekhez lehet hozzáadni. Készülhet számos alapanyagból (menta, paradicsom, cékla, stb.), azonban a legtöbb recepthez cukorra és ecetre is szükség van. Általában nedves dunsztolással készül.
Tavaszi befőzés - Fokhagyma
A fokhagymák többsége már kora tavasszal vagy nyáron is szüretelhető. A fokhagymát nem szabad csak úgy nedvesen dunsztolni, ugyanis nem elég savas ehhez. Szerencsére magas nyomású hőkezeléssel kuktában tartósítható, habár ettől elveszíti jellegzetesen markáns ízét. Éppen ezért a legtöbben savanyítanak rajta, hogy nedves dunsztolással is biztonságosan tartósítható legyen.
Tavaszi befőzés - Gyöngyhagyma
Sok hagyma nem érik valami gyorsa, de ha csupán gyöngyméretű hagymákat szeretnél befőzni, akkor szerencsére ezt tavasszal is megteheted. Hasonlóképpen a fokhagymákhoz, ezeket is ajánlott savanyítani, hogy nedvesen is biztonságosan dunsztolhatók legyenek, és ne veszítsék el jellegzetes ízüket.
Tavaszi befőzés - Borsó
A borsók nagyon jól tűrik a hideget, és általában az elsők között kelnek új életre a tavasz beálltával. Éppen ezért a tavaszi befőzéshez is kiválóak, csak ügyelj rá, hogy magas nyomású hőkezelést igényelnek, nem pedig nedves dunsztolást. Ha minden jól megy kertedben, már áprilisban vagy májusban hozzáfoghatsz tartósításukhoz.
Tavaszi befőzés - Retek
A retkeknek mindössze 2-3 hétre van szükségük, hogy teljesen megérjenek, szóval már bőven tavasszal elkezdheted befőzni őket. Ezt egyébként is ajánlott minél előbb megtenni, ha nem akarod egyszerre felhasználni az összes termést, ugyanis ha túl sokáig maradnak a talajban, a retkek fássá válhatnak. Fontos, hogy sok más terméshez hasonlóan a retkeket is savanyítani kell, hogy nedvesen dunsztolhasd őket, viszont így őrizheted meg igazán ropogós textúrájukat és kellemes ízüket!
Tavaszi befőzés - Spárga
Évelő zöldségként a spárgát elég egyszer elültetni, és aztán újra és újra szüretelhető lesz, ugyanis egy évelő zöldség. Az első hajtások már a hó olvadása után nem sokkal megjelennek, és ez után el is kezdheted begyűjteni őket tartósítási a tartósításhoz. Ügyelj rá, hogy a spárga terméseinek savassága is alacsony, ezért nem szabad nedvesen dunsztolni őket – nyomásos hőkezelést kell használnod!
Tavaszi befőzés - Eperlekvár
Az eprek a legkorábban felbukkanó tavaszi gyümölcsök közé tartoznak. Szinte bármilyen eperlekvár receptet elkészíthetsz vizes dunsztoláshoz. Érdemes egyszerre egy nagy adag eperlekvárt készíteni, amiből aztán másoknak is ajándékozhatsz!