Minden a tarlórépa termesztéséről

A tápláló vitaminbomba – Termesszünk tarlórépát!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Most mindent elmondok a tarlórépa termesztéséről

A tarlórépa problémái

A tarlórépákra hasonló veszélyek leselkednek a kertben, mint a káposztafélék családjának többi tagjára: ilyen veszély például a gyökér csomósodása, a gyökérgolyva, a tarlórépa mozaikvírusa, a levélfoltosodás, az antraknózis, a fehér rozsdásodás és a rizoktóniás rothadás. Ezen betegségek elkerülése érdekében ajánlott vetésforgót használni: sose ültess két káposztafélét két évig ugyan arra a helyre.

Ha gyökérgolyvával van dolgod, akkor hat évet is várnod kell, mielőtt újra káposztafélét ültethetnél az adott területre. A tarlórépákat levéltetvek, viráglegyek lárvái és drótférgek is megtámadhatják. A levéltetvek a leveleket, míg a lárvák és drótférgek a gyökereket veszik célba. Az utóbbiak ellen vetésforgóval, a levéltetvek és egyéb felszín feletti kártevők ellen pedig fóliaalagutakkal védekezhetsz.

hirdetes

A tarlórépa betakarítása

A tarlórépák leveleit bármikor leszüretelheted, amint elérik a 10 cm-es magasságot. Ha nem vágsz bele a gumóba, akkor a levelek újra és újra visszanőnek majd, így egy szezon alatt többször is szüretelhetsz belőlük. A tarlórépák gyökerei akkor a legfinomabbak és legpuhábbak, ha korán takarítják be őket, amikor még nem érték el teljes méretüket. A legtöbb fajtát akkor érdemes betakarítani, amikor átmérőjük 5-8 cm között van.

Ha túl sokáig maradnak a talajban, a tarlórépák keményebbé, fássá válhatnak. Az ősszel ültetett tarlórépákat a talajban lehet hagyni téli szüretelésre, mert a hideg beálltával nem nőnek tovább. Ennek ellenére egy réteg talajtakaróval segíthetsz szigetelni a talajt körülöttük, hogy az ne fagyjon be. Ha hideg éri őket, a legtöbb tarlórépafajta még ízletesebbé válik.

A tarlórépák tárolása

A tarlórépák tárolásához minél előbb el kell távolítani a leveleiket, hogy ne szívjanak el több energiát és tápanyagot a gumókból. A leveleiktől megfosztott tarlórépákat hűtőben, vagy más, hűvös, sötét helyen hónapokig tárolhatod. A gumókat és a leveleket blansolni is lehet, hogy aztán fagyasztóban még tovább elálljanak. Blansolás helyett meg is sütheted tarlórépáidat, mielőtt lefagyasztanád őket. A bébi tarlórépákat betakarítás után rögtön fel kell használni, mert ezeket nem lehet jól tárolni.

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ökológiai egyensúly

az—> ökoszisztémának az az pota, amelyben a rendszer a környezetével olyan mértékben... Tovább

bárányok felnevelése, ápolása, takarmányozása

a báránynevelés időtartama a születéstől a tejtáplálás (anyatej, ill. tejpótló... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség