Mikor kell talajtakaró növényeket ültetni?
Attól függően, hogy milyen növényeket szeretnél talajtakaróként ültetni, ezek a nyár végétől az ősz végéig bármikor a talajba kerülhetnek, legkésőbb 4-6 héttel az első várható fagy előttig. Mivel csak a talaj táplálása céljából ülteted őket, elég, ha csupán néhány hüvelyknyire nőnek meg a tavasz folyamán, mielőtt lenyírnád őket. Figyeld meg, hogy milyen gyorsan és milyen jól nőnek választott talajtakaró növényeid az adott környéken.
Azok a növények, amelyek lassabban nőnek 3-as és 4-es USDA zónákban, jó eséllyel gyorsabb növekedést mutatnak majd 7-es USDA besorolású területeken (Magyarországra 6-os és 7-es USDA zónák jellemzők). Fontos mindezt előre kideríteni, nehogy egy gyorsabban fejlődő takarónövény elszórhassa magvait, mielőtt lenyírnád, hiszen akkor komoly gyomproblémákkal kellene megküzdened a következő évben.
A lassabban fejlődő egynyári hüvelyesekkel nem lesz ilyen gondod, mert magvaiknak sok időre van szükségük, hogy teljesen kifejlődjenek. Ezzel szemben az olyan rövidéletű évelők, mint a réti here a következő években is visszatérhetnek majd, habár nem zavarják majd zöldségeidet a fejlődésben (sőt, hasznos beporzókat is vonzhatnak hozzájuk). Érdemes esőzés előtt ültetni a talajtakarókat, hogy a víz bemossa és rögzítse a magokat a talajban, megakadályozva ezzel, hogy a szél elfújja őket.
Beforgatás vagy nyírás?
A válasz attól függ, hogy hogy szeretsz kertészkedni. Ha például az ásás nélküli módszerek híve vagy, akkor bizonyára nem fogod felszántani ágyásaidat, hogy visszaforgathasd beléjük a talajtakarókat. Persze ez is egy opció, de vannak, akik szimplán végigmennek ágyásaikon egy fűnyíróval, mielőtt a talajtakaró növények virágba borulhatnának, biztosítva ezzel, hogy ne legyen esélyük felmagzani.
Miután mindent lenyírtál, hagyd a maradékokat a helyükön, hogy természetesen lebomolhassanak a téli hótakarók alatt. A visszaforgatós módszer 8-as vagy annál melegebb USDA zónákban a legideálisabb, ahol a melegebb telek felgyorsítják a növénymaradékok lebomlását.
Bármelyik módszert is alkalmazod, az eredmény általában ugyan az lesz: növényi maradványok kerülnek a talajba, amik idővel lebomlanak, és tápanyagokkal gazdagítják azt. A talajtakaró lenyírását vagy visszaforgatását esőzés előtt érdemes elvégezni, hogy a víz segítsen rögzíteni a növénydarabokat a talajhoz, és ne fújja el őket a szél.
Jasmin Raffaele képe a Pixabay -en.