A tavasz egy rendkívül izgalmas, és ugyanakkor kiszámíthatatlan, kaotikus évszak egy kertész számára. A természet ébredezik ugyan, de az időjárás olyan sebesen és kontrasztosan hajlamos váltogatni a hangulatát, hogy hiába az előrejelzések, lehetetlen rendesen előre tervezni. A tavaszi káosz közepette kapnánk is az alkalmon, hogy beszéljünk egy kicsit az ültetés kapcsán gyakran emlegetett talajhőmérsékletről.
Lehet bármilyen az időjárás, a talaj hőmérséklete nagyon fontos tényező egy kertész számára – minél többet tudsz róla, annál felkészültebben vághatsz bele az ültetésbe, vagy halaszthatod el azt egy megfontoltabb döntés alapján. Cikkünkből megtudhatod, hogy miért fontos a talaj hőmérséklete, hogyan állapíthatod meg, és hogy hogyan változtathatsz rajta a magvak igényeinek megfelelően. Kezdjük is!
(Fotó forrása: yara.co.uk)
Miért fontos a talaj hőmérséklete?
A talaj hőmérsékletét azért jó tudni, mert ez sokat segíthet magültetés optimalizálásában, akár házon belül, akár a kert egyik ágyásában teszed azt. Azt is megállapíthatod belőle, hogy előreláthatóan mennyire fognak jól teljesíteni palántáid, ha kiülteted őket. Az ideális talajhőmérsékleten nagyon sok múlik: ha a talaj túl hideg, akkor néhány mag nem fog rendesen kicsírázni – a paradicsom és padlizsánmagok például melegebb talajt igényelnek, és a nyirkos, hideg talajban könnyedén szétrohadnak.
Sajnos az időjárás előrejelzés nem feltétlenül vonatkozik a várható talajhőmérsékletekre, és hiába van „jobb idő” – a föld attól még ugyan úgy fagyos lehet. A talajhőmérséklet ellenőrzésével egy sokkal pontosabb képet kaphatsz kerted állapotáról, mintha egyszerűen az utolsó várható fagy dátumára alapoznál.
Hogyan mérhető meg a talaj hőmérséklete?
A talajhőmérséklet pontos megállapításához egy minőségi hőmérőre lesz szükséged, méghozzá kifejezetten olyanra, amit talajhőmérséklet ellenőrzésére terveztek. Fontos észben tartani, hogy a talaj néhány centivel a felszín alatt még mindig hideg lehet, még akkor is, ha idefent már minden kellemes hőmérsékletűnek érződik.
Figyelj rá, hogy olyan helyen mérj, ahová nem süt oda a nap, hogy ez ne befolyásolhassa az eredményt. Legalább 13cm mélyen mérj, különösen ha kiültetés előtt állsz. Ha a termőidőszak elején jársz, a talaj kemény, csomós, vagy fagyott lehet, és a hőmérő beletörhet, ha túl erőszakosan próbálod lenyomkodni bele.
Lehetőleg naponta többször is mérj, hogy pontosabb képet kapj a talaj állapotáról, és vedd figyelembe a napfény erejét és hatását is a talajra. Fontos az is, hogy ne csak egy ponton, hanem több helyen is elvégezd a méréseket, mert a talaj nem egységes hőmérsékletű minden négyzetméteren. A következő oldalon még több hasznos dolgot mondok el az ideális talajhőmérsékletről, érdemes lapozni egyet!