A talajban megbúvó apró földigiliszták gyakran alábecsült, de rendkívül fontos szereplői a mezőgazdaságnak és a kertészkedésnek. Ezek az apró élőlények csendben, észrevétlenül dolgoznak a földben, ám munkájuk hatalmas hatással van a talaj minőségére és termékenységére. A giliszták tevékenysége révén javul a talaj szerkezete, nő a tápanyagok elérhetősége és elősegítik a növények egészséges fejlődését. Ebben a cikkben olyan érdekességeket olvashatsz a talaj csendes hőseiről, amiket lehet, hogy még sosem hallottál.
Érdekességek a földigilisztákról
- Egy földigiliszta csak bizonyos méretig tud nőni. Egy jól táplált, kifejlett példány hossza függ a fajtájától, szegmensei számától, életkorától és tápláltsági állapotától. A Lumbricus terrestris akár 90-300 milliméter hosszú is lehet.
- A földigilisztáknak nincsenek karjaik, lábaik vagy szemeik.
- Körülbelül 2700 különböző földigiliszta faj létezik.
- A giliszták csakis olyan helyeken élnek, ahol egyszerre van táplálék, nedvesség, oxigén és megfelelő hőmérséklet. Ha ezekből valamelyik hiányzik, máshová költöznek.
- Egy hektárnyi földterületen akár kétmillió földigiliszta is élhet.
- A legnagyobb valaha talált földigilisztát Dél-Afrikában fedezték fel, hossza kb. 6,7 méter volt.
- A földigiliszták a talaj mélyében alagutat ásnak, és a mélyebb talajrétegeket közelebb hozzák a felszínhez, keverve azt a felső talajrétegekkel.
- A földigiliszták váladéka, a nyálka, nitrogént tartalmaz, ami fontos tápanyag a növények számára. Ez a ragacsos nyálka segít a talajrészecskék összetapadásában.
- Charles Darwin több mint 100 évvel ezelőtt 39 évig tanulmányozta a földigilisztákat.
- A földigiliszták hidegvérű állatok.
- A földigiliszták képesek elvesztett, leszakadt részeik pótlására vagy replikálására. Ez a képesség nagymértékben függ a giliszta fajtájától, a sérülés mértékétől és a vágás helyétől. Könnyen pótolhatják elvesztett farkukat, de a fej pótlása nehéz vagy lehetetlen, ha a körülmények nem megfelelőek.
- Az ausztráliai Gippsland földigiliszta akár kb. 3,6 méter hosszúra is megnőhet, és majd háromnegyed kilogramot is nyomhat.
- Bár a gilisztáknak nincsenek szemeik, érzékelik a fényt, különösen elülső végükön. Nem túlzottan kedvelik a fényt, hiszen megbénulnak, ha túl sokáig vannak neki kitéve. (kb. egy órán át).
- Ha a giliszta bőre kiszárad, elpusztul.
- A giliszták hímnős állatok, mindkét nemi szervvel rendelkeznek.
- A giliszták napi táplálékfelvétele eléri a testsúlyuknak megfelelő mennyiséget.