A szőlő a világ egyik legnagyobb mennyiségben termesztet gyümölcse, és hazánkban is számos kertben és udvarban találkozhatunk vele sokoldalú gyümölcsei és tökéletesen árnyékoló, díszes levéltakarója miatt. A szőlők igen hevesen terjeszkedő növények, megfelelő gondozással pedig akár 30 évig is elélhetnek.
A szőlőket három nagy kategóriába sorolhatjuk: léteznek amerikai (V. labrusca), európai (V. viniferia) és észak-amerikai (V. rotundifolia) változatok is. Az amerikai szőlők a legellenállóbbak a hideggel szemben, míg az első sorban boralapanyagnak termesztett európai fajták inkább a száraz, meleg területeket kedvelik (első sorban a mediterrán térségeket). Szőlőket beszerezni csak megbízható forrásból ajánlott. 1 éves, erős szőlőket érdemes keresni, természetesen csak egészséges, vírusmentes példányokat, neves kertészetből vagy termelőtől.
Szőlőtermesztés – Ültetés
A nyugalmi állapotban lévő, csupasz gyökerű szőlővenyigéidet kora tavasszal ültesd el. Építs vagy vásárolj nekik futtató rácsot vagy lugast, amire felmászhatnak – a szőlővenyigéknek mindenképpen szükségük lesz valamilyen támasztékra, aminek segítségével megfelelő növekedésre nevelheted őket. Ez segít sok talaj menti fertőzés elkerülésében is. A legtöbb szőlőfajta nem igényel két példányt a megtermékenyítéshez, de a biztonság kedvéért kérdezz rá vásárláskor. Ültetés előtt áztasd vízbe a gyökereket 2-3 órára. Keress egy olyan helyet, amit egész nap közvetlen napfény ér, vagy legalább olyan, ahová reggeli napfény vetődik. Egy kevés délutáni árnyék nem árt igazán a szőlőknek. A talaj legyen jó vízelvezető, laza és szellős.
A venyigéket 1,8-3 méterre ültesd egymástól (kereklevelű fajták esetén 5 méterre). Minden venyigének áss egy 30 cm mély és ugyan ilyen széles gödröt. Szórj a gödörbe egy 10 cm vastag termőtalaj-réteget. Vágd le az eltört gyökereket, majd helyezd a venyigét a lyukba valamivel mélyebbre, mint amilyen mélyen a kertészetben volt, ahonnan elhoztad. A gyökereket ez után takard be 15 cm talajjal és paskold le azt. A maradék néhány centit szintén töltsd fel talajjal, ezt azonban már ne paskold le, csak hagyd lazán. A venyigét ültetéskor nyesd vissza 2-3 rügyig, végül pedig öntözd meg, miután a talajba került. A következő oldalon folytatom!