Szőlőtermesztési kisokos - minden, amit tudnod kell a sikeres szőlőtermesztésről

Amit a szőlőtermesztésről tudni érdemes

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

A szőlő a világ egyik legnagyobb mennyiségben termesztet gyümölcse, és hazánkban is számos kertben és udvarban találkozhatunk vele sokoldalú gyümölcsei és tökéletesen árnyékoló, díszes levéltakarója miatt. A szőlők igen hevesen terjeszkedő növények, megfelelő gondozással pedig akár 30 évig is elélhetnek.

Szőlőtermesztési tudnivalók

A szőlőket három nagy kategóriába sorolhatjuk: léteznek amerikai (V. labrusca), európai (V. viniferia) és észak-amerikai (V. rotundifolia) változatok is. Az amerikai szőlők a legellenállóbbak a hideggel szemben, míg az első sorban boralapanyagnak termesztett európai fajták inkább a száraz, meleg területeket kedvelik (első sorban a mediterrán térségeket). Szőlőket beszerezni csak megbízható forrásból ajánlott. 1 éves, erős szőlőket érdemes keresni, természetesen csak egészséges, vírusmentes példányokat, neves kertészetből vagy termelőtől.

Szőlőtermesztés – Ültetés

A nyugalmi állapotban lévő, csupasz gyökerű szőlővenyigéidet kora tavasszal ültesd el. Építs vagy vásárolj nekik futtató rácsot vagy lugast, amire felmászhatnak – a szőlővenyigéknek mindenképpen szükségük lesz valamilyen támasztékra, aminek segítségével megfelelő növekedésre nevelheted őket. Ez segít sok talaj menti fertőzés elkerülésében is. A legtöbb szőlőfajta nem igényel két példányt a megtermékenyítéshez, de a biztonság kedvéért kérdezz rá vásárláskor. Ültetés előtt áztasd vízbe a gyökereket 2-3 órára. Keress egy olyan helyet, amit egész nap közvetlen napfény ér, vagy legalább olyan, ahová reggeli napfény vetődik. Egy kevés délutáni árnyék nem árt igazán a szőlőknek. A talaj legyen jó vízelvezető, laza és szellős.

hirdetes

A venyigéket 1,8-3 méterre ültesd egymástól (kereklevelű fajták esetén 5 méterre). Minden venyigének áss egy 30 cm mély és ugyan ilyen széles gödröt. Szórj a gödörbe egy 10 cm vastag termőtalaj-réteget. Vágd le az eltört gyökereket, majd helyezd a venyigét a lyukba valamivel mélyebbre, mint amilyen mélyen a kertészetben volt, ahonnan elhoztad. A gyökereket ez után takard be 15 cm talajjal és paskold le azt. A maradék néhány centit szintén töltsd fel talajjal, ezt azonban már ne paskold le, csak hagyd lazán. A venyigét ültetéskor nyesd vissza 2-3 rügyig, végül pedig öntözd meg, miután a talajba került. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

klamídiák okozta betegségek

kerekded, egyszerű kettéhasadással és csak a sejtekben szaporodó mikroorganizmusok a... Tovább

Szeghalomi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Szeghalom Nagy M. u. 4. Magyarország Telefon: +36-371-152 ... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem