Hol alkalmazható a leghatékonyabban a szolarizáció?
A kerti talajt első sorban szárazabb éghajlatú területeken lehet a leghatékonyabban szolarizálni, de valójában minden olyan kertben alkalmazható ez a technika, ahol a talaj képes jól elvezetni a vizet, és közvetlen napfényt kap. A szolarizációt gyümölcskertekben is szokás alkalmazni a divertikulumos hervadás és más betegségek leküzdés céljából. Ehhez egy négyzetformájú területet kell lefedni átlátszó műanyaggal a fák töve körül.
Fontos persze észben tartani, hogy bizonyos fák (pl. cseresznye, szilva, barack) érzékenyek lehetnek a hőre, ezért figyelj oda rájuk a szolarizáció során. A szolarizálható területnek csupán az szabhat határt, hogy mekkora ponyvád van. Elvégezheted ezt egy kisebb ágyáson és egész kerteden is, de növénytartóid talaját is szolarizálhatod, ha rájuk húzol egy átlátszó műanyagot, és hagyod, hogy felforrósodjanak a napon.
Milyen műanyaggal szolarizálj?
Mint azt már többször is olvashattad a cikkben, a szolarizációt lehetőleg átlátszó műanyaggal kell végezni, ugyanis ezek sokkal többet engednek át a talajba a nap UV-sugaraiból. A sötét, vagy etljesen fekete műanyagoknak csak a felszíne forrósodik fel, de a hő nem hatol olyan mélyre, így nem pusztít majd el annyi magot és élősködőt sem. Fontos, hogy jó minőségű műanyagot használj, mert az olcsó ponyvák szétmállhatnak és elszakadhatnak a szolarizáció során.
Érdemes kifejezetten UV-tűrő ponyvát keresni, ami 4-6 mm vastag. Ha csak vékonyabb ponyvát találsz, akkor használj két réteget belőle az ideális eredményekért. Kőolajtermékekből készült műanyag talajtakarókat is alkalmazhatsz, ha nem tartalmaznak PVC-t. Ezeket azonban nem szabad sokáig a talajban hagyni, mert elkezdhetnek szétmállani, és beleszivárogni abba.
Miért nem lehet más anyagokat használni?
Valójában lehet, de semmi sem olyan hatékony, mint az átlátszó műanyag. A fekete műanyag ponyvák más kerti felhasználásra ideálisak – például már kinőtt gyomokat és füves területeket lehet lecsupaszítani velük. Ez hasznos, ha már kifejlődött növények okoznak problémát, mert teljesen megvonja tőlük a napfényt. Azonban ez a folyamat nem forrósítja fel a talajt úgy és olyan mélyen, mint az átlátszó műanyagok.