Vessük be kertünkben a szolarizációt - íme, a vegyszermentes megoldás a gyomok, növénybetegségek ellen

Szolarizáció - Vegyszermentes megoldás gyomokra és növénybetegségekre

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
A szolarizáció hasznosítása a kertben

A szolarizáció menete

Először is takaríts el mindent arról a területről, amit szolarizálni szeretnél. Érdemes felszántani is ezt a részt, hogy meginduljon a talajban a lebomlás folyamata. Áss egy árkot a szolarizálni kívánt terület körül, amibe később leveszítheted a műanyag fólia széleit. Ezután alaposan öntözd meg alaposan a kijelölt területet úgy, hogy a talaj felső 15 cm-e alaposan átnedvesedjen.

Ideje lefektetni a ponyvát. Takard be vele az egész területet, és feszítsd ki úgy, hogy ne legyenek alatta légbuborékok. Ásd be a ponyva széleit a talajba (az árkokban), majd helyezz valamilyen nehezéket (pl. nehéz köveket vagy téglákat) ezekre a részekre, hogy ne fújja fel őket a szél.

Hagyd a műanyagot a talajon 6 héten át, és öntözd szükség szerint, hogy gőz képződjön a műanyag alatt. A 6 hét elteltével távolítsd el a ponyvát. Ne szántsd fel újra talajt, mert ezzel csak további gyomokat hozhatsz majd a felszínre. Tisztítsd meg a ponyvát, és tedd el máskori használatra.

hirdetes

A szolarizáció hátrányai

A szolarizáció egy meglehetősen drasztikus eljárás, ami számos élőlényt és magot elpusztít a talajban. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ez mennyire tesz jót a talaj egészségének, és hogy vannak-e hátrányai az eljárásnak. Igen, a szolarizáció sajnos a hasznos baktériumoknak is árt – azoknak a baktériumoknak, amelyek nagyon sokat segíthetnek az olyan organikus kertészeknek, akik a vegyszerek helyett inkább a szolarizációt választanák.

Szerencsére a kutatási eredmények szerint a hasznos baktériumok idővel visszatérnek majd a talajba a szolarizáció után. A földigiliszták – a kertészek szorgos segítői – mélyebbre ássák magukat a talajban, ha az túlságosan felmelegszik számukra. Később aztán, amikor felszeded a ponyvát, fokozatosan visszatérnek majd a felsőbb rétegekbe.

A szolarizáció továbbá nem olyan hatékony az évelő gyomok rizómái ellen, ezek ugyanis olyan hajtásokat növesztenek, amelyek eltávolodnak a műanyag ponyvától. Ilyen gyomok például a kerek repkény, a mérges szömörce, az Equisetum és a tapadó vadszőlő.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

padozat

a tömör —>istállópadló legfelső rétege, amellyel az állat közvetlenül érintkezik;... Tovább

Móri Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Mór Szent István tér 1. 8060 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem