A beszédes elnevezésű nagy szívvirág (Lamprocapnos spectabilis) – nem túl meglepő módon – gyönyörű, szív alakú, nagyjából 2,5 cm-es virágokkal rendelkezik, amelyek sorban, egy ívelő virágszárról lelógva helyezkednek el egymás mellett.
Gyöngéd kinézete azonban senkit se tévesszen meg – egy meglehetősen szívós növényről van szó, ami nem veszi zokon, ha időnként elhanyagolják gondozását. A nagy szívvirág tavasz végétől kora nyárig virágzik, ez idő alatt pedig jellegzetes, a klasszikus szív szimbólumra hasonlító szirmokkal kápráztatja el tulajdonosát. A növény más évszakokban általában nyugalmi állapotában pihen, és habár úgy tűnhet, hogy a nyár közepére teljesen elhalt, jövő tavasszal újra virága borul majd.
A Lamprocapnos ‘Alba’ nevet viselő fajtája hófehér, a Lamprocapnos ‘Gold Heart’ pedig rózsaszín virágokat hoz, ráadásul ez utóbbi gyönyörű, aranysárga levelekkel is rendelkezik. Szerencsére mindkét változatra igaz a fenti állítás, miszerint jó tűrőképességnek örvendenek.
A nagy szívvirág gondozása
A nagy szívvirág részleges, vagy mélyárnyékos helyen érzi igazán jól magát, folyamatosan nyirkos talajban. A termőközeget humuszban gazdag talajból érdemes előállítani, némi tőzegmoha és komposzt hozzáadásával, mindezt pedig ajánlatos egy megfelelő méretű növénytartóba tölteni, amibe aztán elültetheted virágaidat. Ügyelj rá, hogy mind a talaj, mind a tároláshoz használt eszköz megfelelő vízelvezetést biztosítson.
Amennyiben közvetlenül a kerti talajba szeretnéd kiültetni szívvirágaidat, azokat legalább 60 centire helyezd egymástól, és lehetőleg már kora tavasszal végezd el az ültetést. Ültetés előtt alaposan dolgozd bele a komposztot a talajba. Talajtakarásra csak ritkán van szükség, általában ősszel és főleg tavasszal. Talajtakarónak használj leveleket vagy komposztot.
Ha elegendő nedvességet kap télen, akkor a nagy szívvirág akár a közvetlen napfényt is képes elviselni, de ha a telek keményebbek, akkor érdemes megóvni virágaidat fagytól ebben az évszakban. Érdemes továbbá védelmet biztosítani számukra a szél ellen is, évszaktól függetlenül. A tenyészidőszak során a nagy szívvirág rendszeres tápanyag-utánpótlást igényel valamilyen komposzt vagy trágya formájában.
A puha, páfrányszerű levélzet megjelenésével érdemes lassú lebomlású tápot juttatni a talajba, hogy ezzel is elősegítsd növekedését. Mivel lágyszárú évelő növény, így ne lepődj meg, ha nyáron elhal – egyszerűen csak távolítsd el az elszáradt levélzetet és hagyd pihenni. Jövő tavasszal vagy nyáron újra visszatér majd. A következő oldalon folytatom!