A most következő cikkben bemutatjuk nektek az alvószemzés technológiáját, tudjuk, hogy sokan próbálkoztak már ezzel, több-kevesebb sikerrel, éppen ezért próbáljuk átadni nektek a tapasztalatainkat. Reméljük, hogy ezután senkinek sem fog gondot okozni. Vágjunk is bele, nézzük, mire kell odafigyelni a szemzés során.
(Fotó forrása: piture-ingles.blogspot.com)
Az alvószemzés időpontja
Általában augusztus közepe és szeptember első fele között érdemes elvégezni az alvószemzést. Ebben az esetben a rügyek már csak tavasszal fognak kihajtani!
Alvószemzés tudnivalók
A szemzéseink általában 85-90 százalékban megerednek, noha a könyvektől kicsit eltér az, amit most látni fogtok. Minden lépést betartva a ti szemzésetek is sikeresebb lehet, ne ijedjetek meg, nem lesz olyan nehéz, mint amilyennek elsőre tűnik. Első dolgunk nem más, mint eldönteni azt, hogy mit szeretnénk szemezni, azt a fát, amire a szemzés történik, jó alaposan be kell locsolnunk 2 héten keresztül minden második nap legalább fél-1 órát locsolni kell. Ez segíti elő a megfelelő nedvkeringést, így a kéreg könnyen elválik majd a törzstől.
Ha ez meg van, akkor válasszuk ki azt a fajtát, amit szeretnénk szemezni, majd szerezzünk be egy szemző ágat. Ezt megvásárolhatjuk kertészeti árudákban, a lényeg az, hogy minden esetben erős, életképes legyen a fa, ne legyen beteg. Ha ezek megvannak, akkor válasszuk ki a megfelelő hajtást, mindig a saját szerszámainkkal dolgozzunk, hiszen így könnyebben elkerülhetjük a vírusfertőzéseket. Lényeges, hogy minden esetben fiatal hajtást válasszunk, ne legyen túl erős, de túl gyenge sem. Termőrügy nem megfelelő, csakis a hajtórügy.
A lemetszett ágról távolítsuk el a leveleket, illetve a hajtás csúcsát, 1 centimétert hagyjunk meg a levél szárából. Az így kapott vesszőt tároljuk vizes újságpapírban 2-3 hétig. Ezzel is megvagyunk, kezdődhet a szemzés!
Amire szükség van: szemzőkés vagy szike, rafia, vagy nejlonos spárga.
Legjobb, ha korán reggel, vagy késő este állunk neki, így elkerülhetjük a nap káros sugarait. Leginkább a sterilitásra kell összpontosítanunk, mossunk meg mindent, amit használunk, legfőképp a kezünket. A fa ágára merőlegesen egy mozdulattal végezzünk vágást, ne vágjuk többször, mert ezzel csak roncsoljuk a fát, és rontjuk az esélyeket. A következő vágás az első vágás közepétől induljon lefelé, 1,5-2 centiméterig, így az ág végén egy T alakot kapunk, ezt a pengével nyissuk szét mindkét oldalon. Lapozz egyet, és tudj meg még több mindent a szemzésről!