A szelídgesztenye jellemzői
A gesztenyefák nagyméretűek, ideális esetben akár a 25-30 méteres magasságot is elérhetik. Kérgük csavarodó kéregkötegektől bordás, rügyei kerekdedek és zömökek. Levelei fényesek, bőrszerűek, keskenyek, 15-20 centiméter hosszúságúak, lándzsaalakúak, fiatalon szőrösek, később kopaszok, színük pedig sötétzöld.
A szelídgesztenye egylaki növény, a hím és a nővirágok egy fán belül, viszont külön-külön alakulnak ki. A hímnős barkavirágzata látványos, felálló, csúcsán a nagy részét adó sárga porzók nyílnak, alapjuknál pedig a zöld termős virágok, gyakran a porzóknál később. Megporzást követően a termős virágok gömbbé növekednek, egy-egy ilyen gömbben két-három termés nő. Ezek a makktermések fényesek, barnák, melyeket gesztenyének hívunk. A termés kupacsa zöld, sűrűn tövises, szúrós.
A szelídgesztenye gondozása
Nincs sok dolog, amire oda kell figyelni, csak ezt a párat kell betartani és biztosan örömöt leltek majd a gesztenyefában! Ültetés során figyelembe kell venni a gesztenyefa méreteit, olyan helyre ültessük, ahol van bőségesen hely ahhoz, hogy fejlődjön. Metszés nélkül is mutatós, szép, formás koronát növeszt számára kedvező talajon – meszes talajon a lombozat rosszul fejlődik, sárgul és lehullik, ezen kívül minden talajtípus megfelel. A gesztenyefa szereti az enyhe telet és a meleg nyarat, illetve a bőséges víz-, és tápanyagellátást. Virágai június-júliusban nyílnak, az érett gesztenyék pedig októberben hullanak a földre a felpattanó kupacsok közül.
A szelídgesztenye felhasználása
A szelídgesztenye virágai kiváló mézelők, igazi különlegességnek számít a belőlük készített gesztenyeméz. Termése, a gesztenye sokak által ismert, maghéját bevágva tűzön pirítjuk, héjától megszabadítva kandírozhatjuk, főzés után meghámozva készíthetünk belőle gesztenyepürét is. A gesztenyefát sok helyen tartják díszfaként, mivel sűrű, szabályos koronája csodaszép. Azonban faanyaga is sokoldalúan felhasználható: tartós, közepesen kemény, rugalmas, szép rajzolatú, repedésre nem hajlamos, jól fényezhető, és még a korhadásnak is ellenáll, éppen ezért kedvelt bútorfa. Most pedig nézzük, mit érdemes tudni a szelídgesztenye szaporításáról, a következő oldalon folytatom!
Forrás: Fotó: Pixabay