A szelídgesztenye nevelése, a szelídgesztenye felhasználása

Őshonos őszi csemegénk – A szelídgesztenye

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Tudj meg mindent a szelídgesztenyéről

A szelídgesztenye szaporítása

A szelídgesztenye magjait az októberi érés után, ősszel vetik szabadba. Lehet tavasszal is vetni, de ebben az esetben a tölgymakkokhoz hasonlóan a talaj felszínén alom alatt vagy veremben kell tárolni a tél folyamán. Neveléséhez sok-sok türelemre van szükség, ugyanis a csemeteiskolában gyakran két évet is igénybe vehet, csak ilyenkorra lesz olyan erős, hogy oltványiskolába lehet telepíteni a csemetét. Nevelése eredményes párás klímában, közömbös kémhatású talajon. 

Ritkán szaporítják a szelídgesztenyét ivartalanul, közönséges bujtással, de ősszel ezzel is próbálkozhatunk. A legjobb, legegyszerűbb megoldás viszont a sarjról való szaporítási mód. A szelídgesztenye fajtái télen házban olthatók kecskeláb ékezéssel, párosítással vagy angol nyelves párosítással, a tőalak a cserépben begyökeresedik magoncaira. Az átoltás tavasszal, rügypattanás idején a legeredményesebb, héj alá oltást alkalmazunk esetében. 

hirdetes

A gesztenye nem tartja meg magról szaporítás során a fajtatulajdonságit, mégis többnyire ezt a módszert alkalmazzák, pedig szabadföldi oltása, és szemzése nem ütközik nehézségekbe Magyarországon. Alanyként saját magcsemetéjét, a Castanea sativát használják. Azt tudni kell, hogy a csírázási százaléka alacsony, mert még a megfelelően tárolt gesztenye is elveszti csírázóképességét öt-hat hónap alatt. Mint már említettem, a magcsemete lassan fejlődik, szemzésre csak a minimum kétéves csemete felel meg. 

Nyugat-Európa egyes részein a tintafoltbetegség pusztítja, mely a gyökereken keresztül is fertőz, ezért japán gesztenyére (Castanea crenata) szemzik a fajtákat – ez ugyanis ellenállóbb gyökérzetű. Remélem, hogy mindent sikerült elmondanom nektek a szelídgesztenyéről, érdemes megpróbálkoznotok a nevelésével, mivel tényleg nagyon szép és hasznos növény, persze, nagy terület szükséges hozzá! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

félszamár (Hemionus)

a páratlanujjú patások (Perissodactyla) rendjébe, a lófélék (Equidae) családjába sorolt... Tovább

géncentrum

bizonyos növényfajok feltételezett keletkezési helye, ahol azok a legnagyobb formagazdagságban... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert