Az ősz egyik legfinomabb csemegéje a szelídgesztenye, nagyon régóta szeretjük ezt a Magyarországon is őshonos ínyencséget, mostani cikkemben mindent elmondok nektek róla, érdemes ismét velem tartani!
A szelídgesztenye bemutatása
A szelídgesztenye fa, vagy szelídgesztenye (Castanea sativa) a bükkfélék családjába tartozó, gyors növekedésű fa. Szokták édes-, jóízű-, jóféle-, európai gesztenyének is hívni, de a legtöbb helyen egyszerűen gesztenyefa a neve. Érdekesség, hogy 2007-ben a gesztenyefát választották az év fájának. A szelídgesztenye Délkelet-Európa hegyvidékeinek párás völgyeiből származik, már a történelmi időkben elterjedt az egész kontinensen.
Leginkább ehető termése miatt szerették, ezért telepítették sok helyen már a rómaiak is. Egyes feltételezések szerint a Brit-szigetekre valamint a Kárpát-medence területére is a rómaiak telepítették be, valószínű, hogy római ültetvények maradványait találhatjuk meg a Börzsöny déli lejtőin, például a Nagymaros feletti hegyoldalban is. Szereted a sült gesztenyét? Akkor mindenképp kattints ide és tudd meg, hogy készítheted el a világ legfinomabb ínyencségét!
Magyarország büszke lehet a szelídgesztenyéire
A legjelentősebb szelídgesztenyések az Alpokalján, illetve Magyarországon vannak, ezek többsége leginkább fenyőkkel együtt élnek. A gesztenyefajták jól reprezentálják a főbb termesztőtájakat, az itt megnevezett Alpokalja vidékét, melyet a Kőszegszerdahelyi fajta képvisel, a Dél-Dunántúlt, melyet az Iharosberényi fajta, és végül, de nem utolsósorban Észak-Magyarországot, melyet a Nagymarosi fajták képviselnek.
Ugyanakkor érdemes még szót említeni a Soproni-hegységben Muck Endre kezdeményezésére telepített gesztenyésről, illetve a Kőszegi-hegységben őshonos gesztenyéről, ahol domináns fajjá az erdőgazdálkodás miatt vált. Magyarországon sem korábban, sem most nem volt tudatos keresztezési munka a gesztenyében.
Külföldön viszont annál inkább, több keresztezést végeztek már Japánban, az Egyesült Államokban, Franciaországban, Olaszországban és még Romániában is. Ezeknek a fajtakeresztezéseknek elsősorban az volt a célja, hogy rezisztens fajtákat hozzanak létre. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a gesztenyefa gondozásáról, illetve a gesztenye felhasználásáról, fogyasztásáról, érdemes lapozni egyet, ugyanis ott folytatom tovább!
Forrás: Fotó: Pixabay