A szelídgesztenye nevelése, a szelídgesztenye felhasználása

Őshonos őszi csemegénk – A szelídgesztenye

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Az ősz egyik legfinomabb csemegéje a szelídgesztenye, nagyon régóta szeretjük ezt a Magyarországon is őshonos ínyencséget, mostani cikkemben mindent elmondok nektek róla, érdemes ismét velem tartani!     

Tudj meg mindent a szelídgesztenyéről

A szelídgesztenye bemutatása

A szelídgesztenye fa, vagy szelídgesztenye (Castanea sativa) a bükkfélék családjába tartozó, gyors növekedésű fa. Szokták édes-, jóízű-, jóféle-, európai gesztenyének is hívni, de a legtöbb helyen egyszerűen gesztenyefa a neve. Érdekesség, hogy 2007-ben a gesztenyefát választották az év fájának. A szelídgesztenye Délkelet-Európa hegyvidékeinek párás völgyeiből származik, már a történelmi időkben elterjedt az egész kontinensen.

Leginkább ehető termése miatt szerették, ezért telepítették sok helyen már a rómaiak is. Egyes feltételezések szerint a Brit-szigetekre valamint a Kárpát-medence területére is a rómaiak telepítették be, valószínű, hogy római ültetvények maradványait találhatjuk meg a Börzsöny déli lejtőin, például a Nagymaros feletti hegyoldalban is. Szereted a sült gesztenyét? Akkor mindenképp kattints ide és tudd meg, hogy készítheted el a világ legfinomabb ínyencségét! 

hirdetes

Magyarország büszke lehet a szelídgesztenyéire

A legjelentősebb szelídgesztenyések az Alpokalján, illetve Magyarországon vannak, ezek többsége leginkább fenyőkkel együtt élnek. A gesztenyefajták jól reprezentálják a főbb termesztőtájakat, az itt megnevezett Alpokalja vidékét, melyet a Kőszegszerdahelyi fajta képvisel, a Dél-Dunántúlt, melyet az Iharosberényi fajta, és végül, de nem utolsósorban Észak-Magyarországot, melyet a Nagymarosi fajták képviselnek.

Ugyanakkor érdemes még szót említeni a Soproni-hegységben Muck Endre kezdeményezésére telepített gesztenyésről, illetve a Kőszegi-hegységben őshonos gesztenyéről, ahol domináns fajjá az erdőgazdálkodás miatt vált. Magyarországon sem korábban, sem most nem volt tudatos keresztezési munka a gesztenyében.

Külföldön viszont annál inkább, több keresztezést végeztek már Japánban, az Egyesült Államokban, Franciaországban, Olaszországban és még Romániában is. Ezeknek a fajtakeresztezéseknek elsősorban az volt a célja, hogy rezisztens fajtákat hozzanak létre. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a gesztenyefa gondozásáról, illetve a gesztenye felhasználásáról, fogyasztásáról, érdemes lapozni egyet, ugyanis ott folytatom tovább!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zömökségi index

A testtömeg jellemzője; az övméret és a ferde törzshossz százalékos aránya:... Tovább

E-vitamin-hiány

következménye a fiatal állatok fejl.-ének lassúbbodása, a sejtlégzésben, a szénhidrátok, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert