Keresztezték a málnát és a szedret, fantasztikus a végeredmény!

Ismerd meg te is a szedermálnát! - Minden, amit tudni kell róla

AN
hirdetes
Egy kis újdonság, a szedermálna

Szüretelés

A szedermálna szüretelési időszaka augusztustól októberig tart. Ilyenkor legalább heti két alkalommal ajánlott szüretelni a bokrokról, amíg a gyümölcsök el nem fogynak (ez számos hétig is eltarthat). A gyümölcsök akkor érettek, ha könnyedén elválnak a szártól. Fontos, észben tartani, hogy a szüretelés után nem érlelődnek tovább maguktól. Érés során a gyümölcsök színe pirosról feketére változik, de nem érdemes egyből leszedni őket, amint befeketednek, hanem ajánlott ez után még 3-4 napot várni, ilyenkor a legédesebbek.

A szüretelést lehetőleg reggelente, vagy esténként végezd, amikor az idő még/már nem túl meleg. Légy óvatos, mert a gyümölcsök nagyon érzékenyek. A leszüretelt gyümölcsök csupán egy napig maradnak frissek, hosszabb tárolásuk fagyasztással, vagy befőzéssel lehetséges. 

A szedermálna kártevői és betegségei

Baktériumos gyökérgolyva

Ezt a betegséget kemény, szemölcsszerű kinövések („golyvák”) jellemzik , amelyek a növény tövében, általában a talajszint alatt alakulnak ki, habár a szedermálnákon a szárakon is megjelenhetnek. A golyvák visszafogják a növény növekedését, és érzékenyebbé teszik őket a szárazság és a szél okozta károkra. A méretesebb kinövések akár végzetes gyűrű alakú kéreghántást is okozhatnak.

hirdetes

Fontos, hogy alaposan megvizsgáld a szárakat mielőtt bármilyen módon (bujtás, dugványozás) elültetnéd őket, és persze az egészben vásárolt palánták gyökereire is figyelj oda. Vigyázz, nehogy megsérüljenek, mert a fertőzések könnyebben bejuthatnak így a növényekbe. Ha kisebb golyvát találsz szedermálnáidon, akkor azokat kivághatod a helyükről (az egészséges részekbe is belevághatsz egy kicsit), ami az után beszárad majd. Ha túl sok a golyva, vagy nagyok, akkor inkább szabadulj meg az egész növénytől

Narancsrozsda

Ez a gombás betegség elgyengíti áldozatait, és súlyosan korlátozza termőkapacitásukat. Nem sokkal az után, hogy a szedermálna tavasszal újra növekedni kezd, gyenge, nyurga hajtások jelennek meg rajta, levelei pedig fakó zölddé, vagy sárgává válnak. Néhány héttel később az alsó leveleken világos narancssárga porszerű spóra jelenik meg – ezek a levelek a nyár elejére elhalnak.

Sajnos ha a betegség megjelenik egy növényen, akkor onnantól menthetetlen, ugyanis nem lehet csak a fertőzött részek eltávolításával kiirtani – az egész szedermálnát fel kell áldozni, hogy a narancsrozsda ne terjedhessen tovább. Ásd fel a bokrot és minden gyomot is a közvetlen közelében, majd távolítsd el őket a kertből.

Fitoftórás gyökérrothadás

Ez a betegség rossz vízelvezetésű talajban érzi jól magát, ahol akár évekig is megmaradhat. A talaj feletti tünetek közé tartoznak többek között a fakó vagy pirosodó, esetleg kis növésű levelek, a levélhullás, a szárak elhalása, a satnyulás, és a növény pusztulása is. A fertőzött növényektől teljes egészükben szabadulj meg, és ne ültess más, azonos családba tartozó palántákat arra a helyre.

Lisztharmat

A lisztharmat párás időjárási körülmények között alakul ki. Ez a betegség jellegzetes fehér-szürke por formájában jelenik meg a leveleken, amelyek összekunkorodhatnak. Biztosíts megfelelő légáramlást az éves metszésekkel és a bokrok közötti legalább egyméteres táv betartásával.

Kártevők

A szedermálnát levéltetvek, takácsatkafélék, és más, gyakori kerti kártevők támadhatják meg – itt megtudhatod, hogy hogyan védekezhetsz ellenük!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hőszabályozás (termoreguláció)

azoknak az életfolyamatoknak az összessége, amelyek az állandó testhőmérsékletű állatok... Tovább

fenyércirok (Sorgum halepense [L.] Pers.)

a pázsitfüvek családjába tartozó veszélyes gyomnövény (növényvédelmi karantén). Magas,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem