Keresztezték a málnát és a szedret, fantasztikus a végeredmény!

Ismerd meg te is a szedermálnát! - Minden, amit tudni kell róla

AN
hirdetes
Egy kis újdonság, a szedermálna

Hová ültesd a szedermálnát?

A Tay-parti szedermálnának nincsenek különleges igényei, és a legtöbb környezetben képes megmaradni. Persze ha egészséges, gazdagon termő bokrokat szeretnél, akkor napos helyre kell, hogy ültesd őket. Talaj terén sem kényesek, de ha egy jó adag organikus anyagot forgatsz a termőközegbe ültetés előtt, akkor azt később egészséges növekedéssel hálálják majd meg. Ez lehet érlelt trágya, vagy műtrágya is. A palántákat/dugványokat egymástól 1-1 méterre, a sorokat pedig egymástól 2 méterre helyezd, ha többet is ültetsz egyszerre (vagy a későbbiekben).

A szedermálna gondozása

Ügyelj a gyomokra a növekedési időszakban – gyomlálj gyakran, vagy alkalmazz talajtakarót, hogy megnehezítsd a dolgukat. A növekedési szezon során – különösen a szárazabb időszakokban – rendszeresen és alaposan öntözd meg. A szedermálnának nagyjából 2,5-5cm vízre van szüksége heti szinten. Lehetőség szerint alkalmazz csepegtető rendszert. Ügyelj rá, hogy ne kerüljön víz a levelekre. Ha ez elkerülhetetlen, akkor öntözz reggelente, hogy estére legyen idejük megszáradni, ezzel csökkentve a fertőzések kialakulásának esélyét. Tavasszal, mielőtt a levelek megjelennének rajta, támogasd szedermálnádat egy adag műtrágyával az adott termék instrukcióinak megfelelően. 

hirdetes

Metszés és támaszték

Habár a szedermálnákat nem sok kártevő és betegség zaklatja, puhatermésű növényekként fogékonyak lehetnek a lisztharmatra és hasonló, nedves körülmények között kialakuló betegségekre. Ha a szárak túl sűrűre nőnek össze, akkor nyirkos időben a víz megül a leveleken, és mivel nem éri napfény, nem feltétlenül tud teljesen elpárologni, ami fertőzésveszélyt jelent.

Ez már önmagában elég ok arra, hogy megfelelően metszd szedermálnáidat, de az sem utolsó szempont, hogy a szárak tele vannak hegyes tüskékkel, így egy sűrűre nőtt bokor szüretelése különösen kellemetlen feladat lehet. Azzal, hogy beleritkítasz a szárakba, egyszerre levegősebbé és hozzáférhetőbbé teszed őket.

A szedermálna az ültetést követő második szezonban kezd el teremni, ezért az első évben még ne számíts látványos eredményekre. A legelső évben ne is metszd a bokrokat (hogy legyen idejük fejlődni), kivéve, ha elhalt, beteg, vagy sérült szárakat fedezel fel rajtuk.

A metszés célja, hogy az aktuális évben termett szárakat a szüretelést követően egészen 5 centi magasra visszavágd a talajig. A frissen kialakult szárakat hagyd növekedni, hogy a következő évben teremhessenek. Az óvatos őszi vagy téli metszéssel biztosíthatod, hogy a következő évben még egészségesebben növekedhessenek szedermálnáid.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában