A házikertbe való szedermálna remekül sikerült keresztezése a málnának és a szedernek. Ha szereted a málnát és a szedret, akkor a szedermálnát fogod a leginkább imádni, hihetetlenül finom, ismerd meg te is!
Ismerd meg a szedermálnát
Ha szeretnéd valami igazán különlegessel bővíteni kerti kollekciódat, akkor szeretnénk felhívni a figyelmedet egy ízletes opcióra. A Tay-parti szedermálna (Rubus fruticosus x idaeus) egy viszonylag ritka hibridfajta, amelyet a málna és a hamvas szeder keresztezésével tenyésztettek ki Skóciában, 1979-ben (nevét is a skót Tay-folyóról kapta).
A szedermálna termései lényegesen nagyobbra nőnek, mint az ipari termesztésű málna- és szederszemek – a gyümölcsök akár 4cm hosszúak is lehetnek! Mindemellett nagyon jellegzetes édes ízük van, ami meglepő mód sem a málnáéra, sem a szederére nem hasonlít.
Boltban nem igazán lehet hozzájuk jutni, kis szerencsével egy közeli piacon találkozhatsz velük. Így tehát ha szeretnéd megízlelni őket, és biztosítani, hogy hosszú éveken át csemegézhess belőlük, akkor bizony saját magadnak kell megtermesztened őket kertedben. A következőkkel ebben szeretnénk segíteni!
A szedermálna ültetése
Mint a legtöbb puhatermésű növényt, a Tay-parti szedermálnát is a hűvösebb hónapokban ajánlatos elültetni. Az őszi és téli időszak a legideálisabb erre, mert a növényeknek így elegendő idejük lesz megerősödni a növekedési időszakig.
Hogyan lehet elültetni és szaporítani a szedermálnát?
A szedermálnát nem magról szokás nevelni, hanem bujtatással vagy dugványozással. A bujtatáshoz először is választanod kell egy szárat, amit lehajlítasz a talajhoz, majd elásod egy részét úgy, hogy a szár vége kilátszódjon a talajból. Néhány hónapon belül az elöltetett rész gyökereket ereszt a talajban, a szár kilátszó vége pedig önálló növényként kezd továbbfejlődni – ekkor már el lehet választani az anyanövénytől.
A másik, valamivel egyszerűbb megoldás dugványokat (nagyjából 30 centi hosszúakat) vágni egy kifejlett szedermálnáról, és jó vízelvezetésű talajba ültetni őket. Fontos, hogy legalább 5-10 centi a talajban legyen, hogy nagy felületen növeszthessen magának gyökereket.
Ha a szedermálnát már érettebb korában szerzed be, akkor ültetéséhez először áss egy, a földlabdánál kétszer nagyobb gödröt, majd helyezd bele a palántát úgy, hogy a töve pontosan talajszinten legyen. A maradék helyet ez után töltsd ki organikus anyaggal kevert talajjal. Végül öntözd meg alaposan, és takard le 5-6 centi vastag talajtakaróval (például tűlevelekkel), ami segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát. A következő oldalon mindent elmondok a szedermálna ültetéséről, illetve gondozásáról!