Keresztezték a málnát és a szedret, fantasztikus a végeredmény!

Ismerd meg te is a szedermálnát! - Minden, amit tudni kell róla

AN
hirdetes

A házikertbe való szedermálna remekül sikerült keresztezése a málnának és a szedernek. Ha szereted a málnát és a szedret, akkor a szedermálnát fogod a leginkább imádni, hihetetlenül finom, ismerd meg te is! 

Egy kis újdonság, a szedermálna

Ismerd meg a szedermálnát

Ha szeretnéd valami igazán különlegessel bővíteni kerti kollekciódat, akkor szeretnénk felhívni a figyelmedet egy ízletes opcióra. A Tay-parti szedermálna (Rubus fruticosus x idaeus) egy viszonylag ritka hibridfajta, amelyet a málna és a hamvas szeder keresztezésével tenyésztettek ki Skóciában, 1979-ben (nevét is a skót Tay-folyóról kapta).

A szedermálna termései lényegesen nagyobbra nőnek, mint az ipari termesztésű málna- és szederszemek – a gyümölcsök akár 4cm hosszúak is lehetnek! Mindemellett nagyon jellegzetes édes ízük van, ami meglepő mód sem a málnáéra, sem a szederére nem hasonlít.

Boltban nem igazán lehet hozzájuk jutni, kis szerencsével egy közeli piacon találkozhatsz velük. Így tehát ha szeretnéd megízlelni őket, és biztosítani, hogy hosszú éveken át csemegézhess belőlük, akkor bizony saját magadnak kell megtermesztened őket kertedben. A következőkkel ebben szeretnénk segíteni!

hirdetes

A szedermálna ültetése

Mint a legtöbb puhatermésű növényt, a Tay-parti szedermálnát is a hűvösebb napokban ajánlatos elültetni. Az őszi és téli időszak a legideálisabb erre, mert a növényeknek így elegendő idejük lesz megerősödni a növekedési időszakig.

Hogyan lehet elültetni és szaporítani a szedermálnát?

A szedermálnát nem magról szokás nevelni, hanem bujtatással vagy dugványozással. A bujtatáshoz először is választanod kell egy szárat, amit lehajlítasz a talajhoz, majd elásod egy részét úgy, hogy a szár vége kilátszódjon a talajból. Néhány napon belül az elöltetett rész gyökereket ereszt a talajban, a szár kilátszó vége pedig önálló növényként kezd továbbfejlődni – ekkor már el lehet választani az anyanövénytől.

A másik, valamivel egyszerűbb megoldás dugványokat (nagyjából 30 centi hosszúakat) vágni egy kifejlett szedermálnáról, és jó vízelvezetésű talajba ültetni őket. Fontos, hogy legalább 5-10 centi a talajban legyen, hogy nagy felületen növeszthessen magának gyökereket.

Ha a szedermálnát már érettebb korában szerzed be, akkor ültetéséhez először áss egy, a földlabdánál kétszer nagyobb gödröt, majd helyezd bele a palántát úgy, hogy a töve pontosan talajszinten legyen. A maradék helyet ez után töltsd ki organikus anyaggal kevert talajjal. Végül öntözd meg alaposan, és takard le 5-6 centi vastag talajtakaróval (például tűlevelekkel), ami segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát. A következő oldalon mindent elmondok a szedermálna ültetéséről, illetve gondozásáról! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

laktagóg takarmány

a tejtermelést serkentő takarmány. Jellegzetesen l. a legelőfű, a korpa, a lenmag, a... Tovább

cink-foszfid-tartalmú rovarölő szer

a lótetű és a mezei pocok irtására alkalmas készítmény. A hatóanyagból nedvesség... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem