Termesszünk borsót otthon eredményesen

A szárazborsó termesztése

ZH
hirdetes

Az eredményes borsótermesztés technológiai folyamatai közül a tápanyagellátás az egyik sajátos kérdés. Ez abból adódik, hogy a borsó nitrogénből önellátó, azonban csak a kelést követő 4-5. hét után, eddig az időszakig a növény a talaj felvehető nitrogéntartalmára van utalva. Éppen ezért fontos, hogy vetés előtt gyorsan felvehető nitrogénformát juttassunk ki, de a kijuttatott hatóanyag mennyisége ne haladja meg az 50-70 kg/ha értéket.

Borsó termesztése szakszerűen


Azért is fontos a korai nitrogénellátás, mert a fejlődés korai szakaszában a hideg talajból a nitrogén felvétele korlátozott, ami a kelést követő 2. héten már szemmel látható nitrogén hiánytüneteket (sárgulás) is eredményezhet a vetés előtti nitrogén adagolásának elmaradása esetén. A foszfor és kálium vonatkozásában a növény igénye közepesnek mondható. A foszfor a generatív szervek fejlődésére gyakorol pozitív hatást, célszerű 60-80 kg/ha hatóanyagot kijuttatni. Kálium esetében is hasonló értékekkel számolhatunk (80-90 kg/ha), e tápelem elsősorban a növény vízháztartását befolyásolja kedvezően, ami a borsó esetén kifejezetten fontos tényező a tenyészidő rövidsége miatt.

A termesztett növények közül a borsó mészigénye az egyik legmagasabb, így eredményes borsótermesztés csak a mésszel jól ellátott területeken lehetséges. A mikroelemek közül a cink és a réz hiánya okozhat mennyiségi és minőségi problémákat. A szervestrágyázás a borsó alá nem célszerű, egyrészt a szerves tápanyag csekélyebb mértékű hasznosulása, másrészt az istállótrágyázás gyomosító hatása miatt.

hirdetes

A borsó az egyik legkorábban vethető növényünk, azonban meg kell várni, míg a talajhőmérséklet a vetés mélységében tartósan eléri a 6-8 Cesius fokot. A vetést követő esetleges lehülés a borsó esetében nem okoz nagy kárt, a csírázás még 3-4 Celsius fokon is zavartalan, a kikelt növény -3-4 Celsius fokot is elvisel károsodás nélkül. A vetés pontos ideje a kitavaszodás ütemétől függ, de korai tavaszodás esetén már március elején megkezdhető a borsó vetése. Hazánkban nem elsősorban a hőmérséklet határozza meg a vetés idejét, hanem a talaj nedvességi állapota.

Amennyiben túl korán vetünk, a hideg talajban a csírázás elhúzódik, ezáltal az állomány heterogén lesz, ami a betakarítást jelentősen megnehezítheti. Súlyosabb problémákat okozhat, ha a hideg talajhőmérséklet nagy talajnedvességgel párosul a vetés időszakában, ebben az esetben a kelés nagy százalékban el is maradhat. Ezt a hatást fokozhatja, ha a vetőgép sortömörítő nyomása nagy, így a hideg levegőtlen körülmény csak fokozódik. A helyes vetési időpont meghatározása nem egyszerű feladat, gyakran egy melegebb nap alatt történő talajszáradás is megfelelő talajállapotot eredményezhet a borsó vetéséhez.

Forrás: Agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fajtaleromlás

az a folyamat, amikor az adott fajtában a gazd.-ilag értékes tulajdonságok romlanak.... Tovább

baromfiipari állatifehérje-liszt

a ->baromfifélék vágási melléktermékeiből főzéssel, zsírtalanítással, derítéssel és... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem