Olyan csodaszépek a sétányrózsák. Gondoltad volna, hogy nehezebb körülmények között is nőnek a bokrok, és csak úgy ontják magukból a szebbnél szebb virágokat? Pedig így van! Ha te is szeretnél gyönyörködni a sokszínű virág szépségében, akkor most mutatok néhány hasznos infót a sétányrózsa ültetésével, és gondozásával kapcsolatban.
A sétányrózsa
A sétányrózsa egy kicsi, fás szárú cserje, amely Afrikában és Dél-Amerikában őshonos, de Európa számos országában, így hazánkban is egyre elterjedtebb. Mutatós, sokszínű és hosszan tartó virágzása miatt kedvelik sokan. Legjobban napsütéses körülmények között nő, és legalább hat órányi közvetlen napfényt igényel. Fontos, hogy a sétányrózsa kisállatainkra, kutyákra, cicákra, és lovakra is mérgező.
A sétányrózsa kemény faj, amely sok rossz körülményt elvisel. Szegény talajban, nagy hőségben, szárazságban és sóban is képes boldogulni. Ez megkönnyíti a nagy cserje termesztését minimális karbantartás mellett. Szép virágairól ismert, többszörös kis virágai vannak, sűrű, 5 cm-es fürtökben, több színben. Lehetnek narancssárga, rózsaszín, piros, sárga, lila és fehér színűek, vagy ezek keverékei is – gyakran több szín is megjelenik egy-egy fürtön. A virágok vonzzák a pillangókat és más beporzókat. A pillangómágnes virágok listáján is előkelő helyen szerepel.
A sétányrózsa gondozása
A sétányrózsa víz- és fényigénye
A sétányrózsa bokrok a teljes napsütést részesítik előnyben, minél több fény éri, annál jobban virágzik. Szárazságot is tűri ugyan, de rendszeres öntözés esetén virágzik a legszebben. A talajnak közepes nedvességtartalmúnak kell lennie, de fontos, hogy ne halmozódjon fel a víz. A túlöntözés csökkentheti a virágok számát és gyökérrothadást okozhat. Csak akkor öntözd, ha a talaj első 5 cm-re száraz.
A sétányrózsa talajigénye
A sétányrózsa elviseli a szegényes, sőt sós talajt is, de legjobban enyhén savas, jó vízelvezetésű, magas szervesanyag-tartalmú talajban fejlődik. Ha cserépbe ülteted, akkor egy általános, jó minőségű cserepes keverék megfelelő. A sétányrózsa bokroknak általában nincsen szükségük műtrágyára, de ha mégis úgy érzed, hogy táplálékra van szüksége, akkor tavasszal érdemes egy kis általános műtrágyát alkalmazni, de tényleg ne túl sokat, mert az csökkentheti a virágzást. Ha ültetéskor műtrágyáztad, akkor nem kell újra műtrágyázni.
A sétányrózsa kártevői
A túlöntözés vagy a rossz vízelvezetés miatti gyökérrothadás az egyik leggyakoribb probléma, ami előfordulhat a sétányrózsával kapcsolatban, ez azonban könnyedén elkerülhető. A lisztharmat is okozhat problémákat. Megelőzése érdekében ügyelj a megfelelő légáramlásra a növényben, és ne áztasd el a növényt öntözés közben. A sétányrózsa négy leggyakoribb kártevője a levéltetvek, csipkebogarak, lisztbogarak, fehérlegyek és takácsatkák
A sétányrózsa metszése
Metszd meg a sétányrózsa bokrokat, hogy megőrizd a kívánt méretét és alakját. Lehetőség szerint végezz kemény metszést tavasszal, hogy eltávolítsd a régi fás növényt és elősegítsd az új növekedést. Nyáron enyhén is metszheted, hogy elősegítse a további virágzást.
Sétányrózsa szaporítása
A lantana szaporításának legjobb módja a dugványozás. Vágj le körülbelül 15 cm-es szárból, amelyen nincs virág. Távolítsd el a leveleket néhány centiméteren az aljáról, és tedd vízbe. Ültesd el a dugványt a talajba, ha már több gyökere kifejlődött.