Ivartalanítás támogatása

Végre segít a kormány – 100 millió forintot adnak kutyák ivartalanítására!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes
Támogatják az ivartalanítást

Kóbor kutyák a nagyvilágban

Érdekes, mennyire megoszlik a világ a kóbor kutyákkal kapcsolatban: míg a legtöbb országban csökkenteni szeretnék a kóbor kutyák számát, addig léteznek olyan államok, ahol bátorítják a kutyákat arra, hogy elkóborolva gondoskodjanak saját élelmezésükről. Az orosz fővárosban, Moszkvában teljesen természetes a kóbor kutyákról való gondoskodás, még emlékművet is állítottak egy barbár módon megölt Malcsik nevű kutyának – mégpedig Könyörület címmel.

A kóbor kutyákkal kapcsolatos problémák

Közegészségügyi, és közbiztonsági kockázatot jelentenek a felügyelet nélkül kóborló kivert, vagy eltévedt kutyák, mivel többségük valószínűleg sohasem kapott védőoltást, féregtelenítést, valamint éhesen rá is támadhatnak a járókelőkre. A kóbor kutyák túlélési esélyei eléggé rosszak, ami nagy evolúciós nyomást jelent a populációra. Az egyes területeken lévő kóbor kutyák számát a terület rendezésével, az élelemforrások visszafogásával lehet csökkenteni. 

hirdetes

Megoldás kóbor kutyák ellen

Sajnos sok helyen azzal próbálkoznak, hogy a kutyákat befogják vagy el is pusztítják, azt viszont nem veszik figyelembe, hogy ezzel csak időleges eredményeket lehet elérni. Ráadásul a kóbor kutyák kilövése több veszélyt is hordoz, mert nagy valószínűséggel azokat az ebeket tudják kilőni, amelyek nem olyan régen kóboroltak el, tehát lenn esélyük arra, hogy hazataláljanak.

Fontos ismernie mindenkinek az 1996. évi LV. törvényt, ami a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szól: ez kimondja, hogy amennyiben egy kutya vadat űz, a vadász feladata a vadállomány védelmében elpusztítani azt. 

Érdekességek a kóbor kutyákról

A moszkvai metróban lakó körülbelül 500 kutya közül nagyjából 20 megtanulta használni a metróhálózatot, rendszeresen utaznak: az éjszakákat az elhagyott külvárosokban töltik, majd metróval beutaznak a belvárosba, ahol több élelmet találnak. Tudatosan használják a metrót, igyekeznek a kevéssé zsúfolt kocsikba szállni, ha pedig nem tudnak esetleg leszállni ott, ahol akarnak, akkor felszállnak az ellenkező irányba tartó szerelvényre, és visszautaznak addig, amíg szükséges.

Léteznek olyan kóbor kutyák is, amelyek megtanulták a közlekedési lámpák jelzéseit, nem is a lámpák színeit, hanem a megjelenített ábrákat használják azonosításhoz. Még egy érdekesség Moszkvából: a világ egyik legismertebb kutyája, Lajka a Szputnyik-2 utasa volt, pályafutását pedig az orosz főváros utcáin kezdte, kóborolva. Cikkemet egy nagyon szép idézettel zárnék, amit ajánlok mindenki figyelmébe: „Egy ideális világban minden kutyának lenne gazdája és minden családnak lenne kutyája.” 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vetés

A ->vetőmag kedvező körülmények közé juttatása a talajban. Lehet szórt, soros, fészkes,... Tovább

megtermékenyítés

a hím és a női ivarsejt egyesülése; a megtermékenyített petesejt a zigóta. Az állatokban a... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés