Kártevők és fertőzések
A salátát sajnos nem csak az emberek, hanem több kártevő is szereti. A csigák és az egerek távoltartása az ágyástól egy folyamatos küzdelem. A meztelencsigák megállítására olyan házi praktikákat szokás használni, mint üdítős vagy sörös dobozok, drót vagy só. Sajnos ezek nem túl hatékony megoldások, ráadásul a talaj felsózása csak árthat a növényeknek. Vigyázni kell a túlöntözéssel is. Habár a saláták szeretik a nedvességet, ugyan így vannak ezzel a meztelencsigák és a penész is. A saláták sajnos többféle penészre és gombára is érzékenyek, amelyek imádják a nyirkos körülményeket. Ezek a fertőzések hervadást és rothadást okoznak a száron vagy a leveleken.
Néhány salátafajtát úgy tenyésztettek ki, hogy ellenállóbbak legyenek a fertőzések ellen. Ezért ha túl sok problémád adódik a betegségekkel, akkor keress ellenállóbb fajtákat a mostaniak helyett. A talaj felszíne lehetőleg legyen száraz, és várj, míg a talaj nagyjából 1 cm vastagon kiszárad, mielőtt öntöznél. Hasonlóan fontos a megfelelő szellőzés is – ezért kell adott távolságra ültetni egymástól a salátákat. A túl sűrűn öltetett növények levelei párás, nyirkos környezetet alkotnak, ami ideális a betegségek és gombák számára.
Szüretelés
Mint ahogy már korábban is említettük, a saláta igen hamar keserűvé válik, különösen meleg időben. Ha bébisalátát termesztesz, akkor akár háromszor is leszüretelheted őket egymás után, mielőtt az új hajtások keserűvé válnának. Csípd le a leveleket szabad kézzel, vagy fogj egy ollót, és vágd le őket nagyjából 5 cm-rel a növény szárának töve felett. Ha levágod a fő leveleket, akkor a saláta abbahagyja a termést. A fejes saláták esetén az előtt szüretelj, hogy a középső levelek elkezdenének kinyílni, és a központi fej még feszes. A fejet egy késsel távolítsd el.
A szüretelést kora reggel vagy késő délután végezd, amikor még vagy már nincs túl meleg. A szüretelt leveleket azonnal helyezd hideg vízbe, miután levágtad őket. Ez segít késleltetni a szüretelt levelek hervadását. Tárolás előtt alaposan mosd át őket hideg folyó víz alatt, különös tekintettel az alsó levelekre. A salátaleveleket légmentesen záró tárolóban, hűtőbe helyezve is lehet tárolni. A fajtától függően 1-2 hétig maradnak frissek. A római saláta nem kifejezetten tartós – könnyedén felsérthető és ez korai fonnyadáshoz vezet, ezért bánj vele nagyon óvatosan.