A saláta ültetése és gondozása
Az ültetés előtt persze tisztában kell lenned a rendelkezésedre álló talaj minőségével. A salátáknak laza, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, 6-7 közötti pH értékkel és sok organikus adalékanyaggal. A saláták továbbá nagyon érzékenyek a melegre. A magvak azonnal csírázni kezdenek amint a talaj hőmérséklete a fagypont fölé emelkedik, de a folyamat 24°C felett teljesen megáll. A bent elindított, kihajtott palánták tehát az első fagy után azonnal kiültethetők, az új adag mag pedig ugyanekkor kiültethető a kinti ágyásokba.
Az éghajlati viszonyoktól függően a saláta általában tavaszi vagy őszi növény. Az augusztus még a mérsékelt régiókban is túl forró a kint termesztett saláták számára – a trópusokon általában csak télen termeszthető. Az igazán meleg időszakokban ajánlatos valamilyen hűtő hatású árnyékolót húzni föléjük, de hasonlóan jó eredményeket érhetsz el kreatív társelhelyezéssel is: a saláták jól érzik magukat sűrű lombú gyümölcsfák és magasra növő, leveles káposzták árnyékában. Habár megtűrik a teljes napfényt, forró időben jobb szeretnek félárnyékban lenni.
Az ültetési mélység és egymástól mért távolság megállapításához olvasd el a magvak csomagolásán látható útmutatót. A leveles palántákat általában 5-8 cm-re érdemes ültetni egymástól, a fejes változatoknál pedig ez a távolság 15-20 cm. A leveles változatok nem foglalnak el túl sok helyet, ezért néhány még akár egy ablakpárkányon is elfér, de ügyelj rá, hogy ne érje őket itt közvetlen napfény, mert az ablaküveg felerősítheti a sugarakat, és a körülmények túl forróvá válhatnak számukra.
A saláta többnyire vízből áll, nagy levelein keresztül pedig ebből sokat elveszít a párolgás miatt, méghozzá igen gyorsan. A melegebb napokon akár többszöri öntözésre is szükségük lehet, ezért egy automatikus öntözőrendszer sok időt segíthet megspórolni, főleg nagyobb ágyások esetén. Ha csak egyszer öntözöl naponta, akkor tedd azt este, hogy minél kevesebb nedvesség párologjon el a napsugarak miatt.